statystyki

Syryjska opozycja przeciwna nowemu rządowi z udziałem Asada

30.03.2016, 18:17; Aktualizacja: 30.03.2016, 18:17
Syryjska opozycja przeciwna nowemu rządowi z udziałem Asada

Syryjska opozycja przeciwna nowemu rządowi z udziałem Asadaźródło: ShutterStock

Syria potrzebuje "przejściowego organu władzy" z pełnią praw wykonawczych, ale nie rządu z udziałem obecnego prezydenta Syrii Baszara el-Asada - oświadczył przedstawiciel syryjskiej opozycji George Sabra w odpowiedzi na opublikowany w środę wywiad z Asadem.

Reklama


Reklama


"Rząd, nowy czy stary, dopóki jest w nim Baszar el-Asad, nie jest częścią procesu politycznego", który miałby doprowadzić do pokoju w Syrii - powiedział Sabra, reprezentujący na trwających w Genewie negocjacjach pokojowych Wysoki Komitet Negocjacyjny (HNC) grupujący opozycję.

W wywiadzie dla rosyjskiej agencji RIA Nowosti Asad powiedział, że odbudowa kraju ma polegać na sformowaniu narodowego rządu jedności, w skład którego wchodziłyby różne siły polityczne: "opozycyjne, niezależne, z obecnego rządu i inne".

Uchwalona w grudniu 2015 roku rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ wyznaczyła mapę drogową dla procesu pokojowego w Syrii, która przewiduje stworzenie "przejściowego organu władzy". Jak wyjaśnia agencja AFP, kwestia ta jest jedną z głównych przeszkód w procesie pokojowym. Opozycja nie godzi się na jakąkolwiek rolę obecnego prezydenta w nowym rządzie, z kolei syryjskie władze utworzenie "przejściowego organu władzy" rozumieją jako rozszerzenie składu obecnego rządu.

Rozmowy w sprawie zakończenia konfliktu w Syrii wznowiono 14 marca. Zgodnie z postanowieniami grudniowej rezolucji w ich trakcie nastąpić ma utworzenie omawianego "przejściowego organu władzy". Specjalny wysłannik ONZ Staffan de Mistura w Genewie spotykał się naprzemiennie z delegacjami władz w Damaszku i przedstawicielami opozycji.

Od 27 lutego obowiązuje także uzgodniony przez Rosję i USA rozejm w konflikcie syryjskim. Nie przewiduje on jednak wstrzymania ataków przeciwko Państwu Islamskiemu oraz Frontowi al-Nusra związanemu z Al-Kaidą.

Reklama


Źródło:PAP

Reklama

  • poczytaj mi(2016-03-30 19:25) Odpowiedz 10

    coś tu pachnie starymi czasami. George Sabra wstąpił do komunistycznej partii Syrii w 1970, a w 1985 został wybrany do Komitetu Centralnego Partii. W 1987 został skazany na 8 lat i dlatego nie lubi Asada?

  • Polak(2016-03-30 22:05) Odpowiedz 10

    Bezczelność. Wywołali cała zawieruchę i kraj w gruzach położyli i jeszcze warunki Asadowi chcą stawiać. Pocałować w stopy i przeradzać na kolanach cały kraj a nie mądrować.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama