statystyki

"Der Spiegel" podsumowuje sytuację w Polsce: "Warszawski bolszewizm"

26.03.2016, 11:33; Aktualizacja: 26.03.2016, 11:56
Jarosław Kaczyński. Fot. DrabikPany

Wyjaśniając niemieckim czytelnikom motywy postępowania szefa PiS, Puhl pisze, że chodzi o "dawne porachunki" Kaczyńskiego z elitami w aparacie państwowym i gospodarceźródło: Flickr.com

Pisząc o sytuacji w Polsce, niemiecki tygodnik "Der Spiegel" w opublikowanym w najnowszym wydaniu materiale "Warszawski bolszewizm" zarzuca szefowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu dążenie do "władzy absolutnej" i realizowanie "autokratycznego modelu" państwa.

Reklama


Reklama


"Europa przyglądała się bezradnie wyeliminowaniu Trybunału Konstytucyjnego przez nowy, narodowo-konserwatywny rząd. Teraz Jarosław Kaczyński zabrał się za podporządkowywanie sobie państwa" - pisze w sobotnim wydaniu autor materiału Jan Puhl.

Dziennikarz opisuje sytuację w Polsce, opierając się m.in. na opiniach Jadwigi Staniszkis oraz tygodnika "Polityka". Przytacza ocenę Staniszkis, że Kaczyński "chce zmonopolizować władzę", co wynika z "bolszewickiego rozumienia polityki".

"Kaczyński zmusił państwowe media w Polsce do reprezentowania jego linii, a następnie pozbawił władzy TK - najwyższą instancję kontrolną. A to był tylko początek" - pisze Puhl, dodając, że "Kaczyńskiego nie powstrzymały" ani masowe protesty w Polsce, ani krytyka z Brukseli i postępowanie kontrolne wdrożone przez UE.

"Obecnie (Kaczyński) zabrał się za podporządkowywanie sobie państwa, łącznie ze wszystkimi jego odgałęzieniami. Znajduje się na drodze do władzy absolutnej; już teraz może w imieniu narodowo-konserwatywnej większości parlamentarnej forsować swoje pomysły. Najwidoczniej jednak chce czegoś więcej niż tylko zdominowania ministerstw, administracji i wymiaru sprawiedliwości. Państwo pod jego przewodnictwem ma spełniać rolę surowego ojca - co jest modelem autokratycznym" - pisze Puhl.

Dziennikarz "Spiegla" opisuje spór o TK, zwracając uwagę, że "rząd PiS ignoruje orzeczenia Trybunału". Przytacza opinię konstytucjonalisty Rafała Stankiewicza, który ostrzega przed "erozją państwa prawa w Polsce". Puhl odnosi się też do sytuacji w mediach. Jego zdaniem "telewizja państwowa" stała się obecnie "telewizją partyjną".

Wyjaśniając niemieckim czytelnikom motywy postępowania szefa PiS, Puhl pisze, że chodzi o "dawne porachunki" Kaczyńskiego z elitami w aparacie państwowym i gospodarce. "Centralnym elementem jego myślenia politycznego jest przekonanie, że rewolucja w 1989 r. była niekompletna. (Jego zdaniem) odmienieni jedynie powierzchownie komuniści opanowali wówczas zakłady pracy i urzędy, hamując do dziś rozwój Polski. Ci ludzie muszą w sposób radykalny, do najniższego szczebla, zostać wyeliminowani" - czytamy w "Spieglu".

Analizując przyczyny utrzymującego się poparcia dla PiS, dziennikarz "Spiegla" zwraca uwagę, że partię Kaczyńskiego popierają przede wszystkim ludzie młodzi, natomiast Komitet Obrony Demokracji ma zwolenników przede wszystkim wśród starszych, "pamiętających czasy komunizmu i zdających sobie sprawę, jak cenne są prawa obywatelskie".

"Dla osób poniżej 30. roku życia członkostwo Polski w UE jest oczywistością" - pisze Puhl, dodając, że dla tych ludzi ważne jest raczej przekonanie, iż ich rówieśnikom na Zachodzie żyje się lepiej pod względem materialnym. "PiS odpowiedział na to poczucie dyskryminacji obietnicami socjalnymi. Program gospodarczy zawiera obietnicę, że polskie wynagrodzenia dogonią w ciągu 15 lat poziom europejski" - zaznacza Puhl.


Reklama


Źródło:PAP

Reklama

 • traubi(2016-03-26 16:51) Odpowiedz 4324

  Skrywany przed wyborami na zapleczu prezes Kaczyński,w euforii zwycięstwa zaczął arogancko zawłaszczać Polskę łamiąc konstytucję, lżąc większość Polaków od najgorszych i dzieląc naród, korzystając przy tym ze sprawdzonych bolszewickich metod.Przekupił młodych rodziców niesprawiedliwym programem 500plus, a jeszcze młodszych, którzy nie pamiętają jego nieobliczalnych posunięć i wypowiedzi sprzed killku lat, innymi nierealnymi obietnicami.Średnie pokolenie zna już prezesa i wie dokąd zmierzać może jego polityka...Jakim autorytetem dla młodych ludzi może być ten staroświecki, zgorzkniały, pełen nienawiści i eurosceptyczny polityk!

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • zazussss(2016-03-26 12:16) Odpowiedz 3710

  Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz Ni dzieci nam germanił, Orężny wstanie hufiec nasz, Duch będzie nam hetmanił

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Leo(2016-03-26 12:44) Odpowiedz 365

  Cytat: "Analizując przyczyny utrzymującego się poparcia dla PiS, dziennikarz "Spiegla" zwraca uwagę, że partię Kaczyńskiego popierają przede wszystkim ludzie młodzi, natomiast Komitet Obrony Demokracji ma zwolenników przede wszystkim wśród starszych, pamiętających czasy komunizmu i zdających sobie sprawę, jak cenne są prawa obywatelskie". To prawda, KOD-owcy pamiętają czasy komunizmu i bardzo za nimi tęsknią. Niestety, młodzi Polacy pokazują im gest Kozakiewicza z wyprostowanym środkowym palcem.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • kALIF(2016-03-26 14:01) Odpowiedz 324

  Polskojęzyczne niemieckie media jako agentura wpływu Merkel i tuba propagandowa to są fakty! Polskojęzyczne niemieckie media MILCZAŁY GDY NIEMIEC GROZIŁ POLAKOM ?? Zabiłbym wszystkich Polaków” – grozi niemiecki biznesmen, a policja zajmuje się… Polką, która nagłośniła sprawę.

 • KOD, PO, GW, TVN(2016-03-26 15:42) Odpowiedz 295

  Gdzie są Ci zdrajcy narodowi , którzy szczuli przez ostatnie 8 lat Polaków na siebie, a dziś szczują te "gebelsowskie " media na demokratycznie wybrany rząd Polski. Gdzie są Ci konfidenci SB, TW i inne podłe szuje kablujący kiedyś własnych kolegów ,a dziś szargają polską rację stanu u "Szwabów". Sprzedawczyki bez sumienia.

 • zazusssss(2016-03-26 12:29) Odpowiedz 286

  Nie rzucim ziemi skąd nasz ród! Nie damy pogrześć mowy. Polski my naród, polski lud, Królewski szczep Piastowy Piątą zwrotkę ocenzurowali

 • warszawa(2016-03-26 14:10) Odpowiedz 283

  Szkopy wyją z wściekłości bo Polska urwała się z ich smyczy.

 • Pan Murzyński - Filipiński(2016-03-26 16:33) Odpowiedz 221

  Niech zajmą się lepiej swoimi Hansami Gielenami

 • Stalin(2016-03-26 21:44) Odpowiedz 110

  Der Spiegel to hitlerowski bolszewizm

 • "Czy władza sądownicza może dokonać zastępczej (2016-03-26 18:43) Odpowiedz 102

  promulgacji orzeczenia w razie bierności wydawcy dziennika urzędowego"? Niemieckie *********** wyłączyły komentarze pod taką jawną propagandą nazistowską. Wkrótce znajdzie się sposób na zamykanie takich s_synów do pudła. Won z Polski!

 • jhbj(2016-03-26 21:35) Odpowiedz 100

  lepiej niemcy niech zajmna sie muzulmanami bo niedlugo beda mowic po arabsku i beda same meczety fryce sa ostatnimi ktorzy moga wypowiadac sie o sytuacji w POLSCE POLSKA jest NIEPODLEGLA wara od POLSKI wy fryce- wiemy co chcecie od POLSKI

 • Nie mcy w kwestii systemów politycznych(2016-03-26 18:39) Odpowiedz 91

  są outsiderem. Co jakiś wybiorą, to świat musi im potem naprawiać. Więc won z Polski ************ razem ze swoimi hyclami.

 • Pan Murzyński - Filipiński(2016-03-26 23:20) Odpowiedz 50

  Dostałem jedną łapkę w dół, to musiał być sam Hans, albo jego rodzina.

 • Po czynach ich poznacie ... (2016-03-26 21:31) Odpowiedz 319

  Sadząc ... po "WYCIU" w wpisach wynika, że tygodnik "Der Spiegel" trafił swoim artykułem Niektórych ... w "CZUŁE MIEJSCE" i mimo WIELKIEGO TYGODNIA, to ONI ..."ALLELUJA i do przodu"

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Mark(2016-03-28 13:45) Odpowiedz 00

  Der Dziennik /DGP/ i liczne agendy medialne Axela Springera oraz Neue Passauer Press powinny odpowiedzieć der Spiegel -owi". , w RP mamy się dobrze jak nigdzie. Opanowaliśmy monopolistycznie całe regiony Polski Zachodniej i dominujemy w całej RP.. Swoboda publikacji dla nas jest nieograniczona. Problem w tym, że nie ma w RP/ regiony/ innej niż nasza propaganda prasowa z pozycji niemieckich i UE. Niestety. Dziennikarze polscy w RP pracują dla nas, według naszych standardów poprawności politycznej.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama