statystyki

Waszczykowski o wyroku na Sawczenko: To terroryzm przeciwko humanizmowi

22.03.2016, 19:37; Aktualizacja: 22.03.2016, 20:40
Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski ocenił, że wydany przez rosyjski sąd wyrok 22 lat pozbawienia wolności dla ukraińskiej lotniczki Nadii Sawczenko to "terroryzm przeciwko humanizmowi". Szef MSZ przebywał we wtorek z wizytą na Bialorusi.

Reklama


Reklama


"To jest taki terroryzm przeciwko humanizmowi, dlatego że jest to sprawa, która nie powinna w ogóle być rozpatrywana. W ogóle nie powinno dojść do ataku Rosji na Ukrainę, do porywania ludzi i do tego typu rozpraw" - powiedział Waszczykowski dziennikarzom w Mińsku, przed kolacją z udziałem przedstawicieli białoruskich środowisk niezależnych i opozycji.

"Już jakiś czas temu rozmawialiśmy na ten temat w gronie przywódców Unii Europejskiej, w gronie ministrów spraw zagranicznych UE, i udzieliliśmy mandatu pani (szefowej unijnej dyplomacji Federice) Mogherini - gdyby wybierała się do Moskwy, to ma zadanie podjąć tę sprawę, domagać się uwolnienia pani Sawczenko" - dodał minister.

Sąd w Doniecku w obwodzie rostowskim na południu Rosji skazał Sawczenko na karę 22 lat pozbawienia wolności za współudział w zabójstwie dwóch dziennikarzy rosyjskiej telewizji i nielegalne przekroczenie granicy. Wyrok uprawomocni się za 10 dni, jeśli nie zostanie złożona apelacja. W poniedziałek adwokaci Sawczenko przekazali, że nie zamierza ona odwoływać się od wyroku. Sawczenko mówiła w trakcie procesu, że nie uznaje jurysdykcji rosyjskiego sądu.

Proces Sawczenko rozpoczął się w lipcu zeszłego roku. Według akt sądowych Sawczenko walczyła na wschodzie Ukrainy w szeregach ochotniczego batalionu Ajdar; latem 2014 roku w czasie starć z siłami prorosyjskimi w obwodzie ługańskim została wzięta do niewoli; 8 lipca znalazła się w Rosji, w areszcie śledczym w Woroneżu.

Komitet Śledczy zarzucił lotniczce naprowadzanie na cel ognia moździerzy, w wyniku czego latem 2014 roku śmierć ponieśli dwaj dziennikarze państwowej telewizji Rossija: Igor Korneluk i Anton Wołoszyn. Sawczenko konsekwentnie zaprzeczała temu; twierdziła też, że została uprowadzona przez separatystów do Rosji. Jej obrońcy argumentowali, że do ostrzału, w którym zginęli rosyjscy dziennikarze, doszło w czasie, gdy Sawczenko już trafiła do niewoli.

Sprawa Sawczenko od dawna jest przedmiotem apeli zachodnich rządów i organizacji międzynarodowych do władz Rosji.


Reklama


Źródło:PAP

Reklama

  • Mark(2016-03-22 23:36) Odpowiedz 01

    Potępienie słuszne, ale terroryzm przeciw humanizmowi? Nie rozumiem pojęć ministra. Wyrok haniebny kliki sądowniczej Putina, ale to nie terroryzm! Chyba chciał posłużyć równie niedobrym opisem tragedii smoleńskiej władz i elit RP w ujęciu Maciarewicza. Nadal przecież nie wiemy co było przyczyną i po to powołano Komisję przez MON. Wierzę,że eksperci ustalą prawdę, ale opisujmy ją rzetelnie i adekwatnymi słowami.

    Pokaż odpowiedzi (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama