statystyki

Biały Dom wzywa Koreę Północną do ułaskawienia skazanego studenta z USA

16.03.2016, 21:48; Aktualizacja: 16.03.2016, 21:49
Otto Warmbier skazany przez Sąd Najwyższy w Korei Płn. za przestępstwa przeciwko państwu i działalność wywrotową.

Otto Warmbier skazany przez Sąd Najwyższy w Korei Płn. za przestępstwa przeciwko państwu i działalność wywrotową.źródło: PAP

Biały Dom wezwał w środę władze w Pjongjangu do ułaskawienia amerykańskiego studenta Otto Warmbiera, który został w Korei Północnej skazany przez Sąd Najwyższy na 15 lat ciężkich robót za przestępstwa przeciwko państwu i działalność wywrotową.

Reklama


Reklama


"Mocno zachęcamy rząd północnokoreański do wydania aktu łaski i natychmiastowego uwolnienia" Otto Warmbiera - oświadczył rzecznik Białego Domu Josh Earnest.

"Staje się coraz bardziej jasne, że rząd północnokoreański wykorzystuje amerykańskich obywateli w charakterze pionków, kierując się czysto politycznymi motywami" - dodał rzecznik, przypominając zalecenie Departamentu Stanu USA, by nie udawać się do Korei Północnej.

21-letni student Uniwersytetu Wirginia został zatrzymany na początku roku przed wylotem do Chin w związku z nieokreślonym incydentem w hotelu w Pjongjangu, gdzie przebywał - poinformowało w styczniu biuro podróży, z którym Warmbier wybrał się w podróż do Azji.

Północnokoreańskie władze zorganizowały konferencję prasową w Pjongjangu dla krajowych i zagranicznych mediów, na której - jak podano - Warmbier przyznał się do popełnionych czynów i prosił o przebaczenie.

"Popełniłem przestępstwo polegające na zdjęciu politycznego hasła w części hotelu przeznaczonej tylko dla personelu Yanggakdo International" - miał wówczas powiedzieć student, cytowany przez północnokoreańską oficjalną agencję prasową KCNA.

"Zarzuty, pod jakimi (Otto Warmbier) został zatrzymany i uwięziony, w Stanach Zjednoczonych i w większości krajów nie stałyby się podstawą do zatrzymania" - podkreślił rzecznik Białego Domu.

Stany Zjednoczone nie utrzymują żadnych stosunków dyplomatycznych ani konsularnych z Koreą Północną.

Reklama


Źródło:PAP

Reklama

  • Zbynek(2016-03-16 23:26) Odpowiedz 13

    W północnej Korei można dostać 5 lat łagru za położenie gazety portretem Wodza ku dołowi, bo to znaczy, że się mu źle życzy, żeby umarł, co jest w gruncie rzeczy działalnością antypaństwową, a o włos od planowania zamachu. Ludzie z rodzinami lądowali w łagrach, bo nie płakali w czasie żałobnego wiecu po Kim Dzong Ilu (ojcu K.Dz.Una). Tak wygląda najsprawiedliwszy z ustrojów, ku któremu Polska zmierza szybkimi krokami. Niech żyje Dobra Zmiana !! Niech żyje nasz Drogi Przywódca - Prezes-i-Naczelnik !! Niech żyje i rozkwita IV Rzeczpospolita !!

  • Kawecki_R(2016-03-16 23:28) Odpowiedz 00

    Czy w Korei Północnej nie ma przypadków śmiertelnego postrzelenia w czasie próby ucieczki? W znaczący sposób ograniczyłoby to liczbę amerykańskich turystów, których sam rząd USA prosi o niewyjeżdżanie do tego kraju.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama