statystyki

Opinia Komisji Weneckiej w Sejmie, "by wypracować rozwiązanie". Opozycja: Wpierw publikacja wyroku TK

13.03.2016, 16:40; Aktualizacja: 13.03.2016, 17:01
Protest przed KPRM zorganizowany przez Partię Razem

Protest przed KPRM zorganizowany przez Partię Razemźródło: PAP

Premier Beata Szydło skierowała opinię Komisji Weneckiej do Sejmu, by tam wypracowano rozwiązanie sporu wokół TK. Według opozycji podstawą kompromisu jest publikacja orzeczenia Trybunału. Domagały się tego także tysiące protestujących w Warszawie.

Reklama


Reklama


Szefowa polskiego rządu postanowiła skierować opinię Komisji Weneckiej w sprawie zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym wraz uwagami rządu do Sejmu, by tam przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych wspólnie podjęli pracę nad "rozwiązaniem politycznego sporu" - przedstawił w sobotę stanowisko rządu jego rzecznik Rafał Bochenek.

Powtórzył wcześniejsze stanowisko dotyczące niepublikowania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca, ponieważ - jak mówił - rząd "nie może opublikować stanowiska niektórych sędziów Trybunału Konstytucyjnego, które nie jest oparte na przepisach prawa". W wyroku Trybunał orzekł o niekonstytucyjności kilkunastu przepisów zapisów nowelizacji ustawy o TK, autorstwa PiS.

Tymczasem w ocenie polityków opozycji podstawą do wypracowania rozwiązania jest publikacja orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Domagali się tego również tysiące protestujących w sobotę na ulicach Warszawy; manifestacje w tej sprawie odbyły się również w kilku innych miastach.

Natomiast PiS stoi na stanowisku, że rozmowy polityczne można rozpocząć już teraz. Jak mówił PAP wiceminister kultury Jarosław Sellin, spór prawny nie ma sensu, ponieważ interpretacje prawa są różne. W jego ocenie rozwiązania należy szukać wyłącznie na gruncie politycznym. Jak dodał, PiS będzie zachęcać do szukania kompromisu politycznego i rozmowy, która powinna się odbywać w Sejmie.

Rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek zapowiedziała, że w poniedziałek marszałek Sejmu przedstawi swoją propozycję w sprawie działań parlamentu.

Z kolei posłanka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer mówiła dziennikarzom, że komunikat Komisji Weneckiej wskazuje wyraźnie na konieczność opublikowania wyroku TK. Dlatego - jak podkreśliła Lubnauer - dziwi ją decyzja premier, by "sprawę przesunąć do Sejmu".

Podobne zdanie ma szef klubu PO Sławomir Neumann, który także uznał, że ewentualna dyskusja może nastąpić dopiero po publikacji wyroku Trybunału. Decyzję premier o przekazaniu opinii Komisji Weneckiej do Sejmu uznał za "próbę zrzucenia odpowiedzialności".

Lider Platformy Grzegorz Schetyna zapowiedział w sobotę, że europosłowie PO przygotują i złożą w Parlamencie Europejskim projekt rezolucji na temat sytuacji w Polsce.

Paweł Kukiz podkreślał, że drugim etapem po publikacji wyroku powinno być "natychmiastowe" spotkanie szefów klubów parlamentarnych i konsensus w zakresie zmiany konstytucji dotyczącej wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Marek Sawicki (PSL) zaznaczył, że to od PiS zależy, czy ład konstytucyjny zostanie przywrócony.

Do publikacji wyroku TK wezwali uczestnicy sobotnich demonstracji. W pochodzie w Warszawie spod siedziby TK pod Pałac Prezydencki udział wzięło według szacunków policji kilkanaście tysięcy osób (według ratusza liczba ta wahała się od 27 do 50 tys.). Organizatorem protestu była Nowoczesna, przyłączyli się do niej politycy PO i działacze Komitetu Obrony Demokracji. Mniejsze demonstracje odbyły się w kilku innych miastach.

Około dwóch tysięcy osób wzięło w niedzielę udział w pikiecie zorganizowanej przez KOD w Krakowie. Pikieta odbywała się pod hasłem "Gdzie jest prezydent wszystkich Polaków?". Organizatorzy postanowili zaprosić prezydenta "do rozmowy o jego roli w państwie prawa i zadać kilka ważnych pytań: dlaczego obraża Polaków? dlaczego lekceważy Konstytucję RP? dlaczego nie respektuje wyroków Trybunału Konstytucyjnego?". Podczas pikiety i po jej zakończeniu uczestnicy demonstracji stali w kolejce, by podpisać duży arkusz zaproszenia, które ma być wysłane na adres Kancelarii Prezydenta RP. Kolejki ustawiały sie także do puszek, do których zbierano datki. "Państwo prawa trudna sprawa", "Wolność, równość, demokracja" – skandowali m.in. uczestnicy pikiety. Na zakończenie odśpiewali hymn Polski.

Kilkuset uczestników zgromadziła niedzielna manifestacja zorganizowana przez region opolski KOD. Na opolskim Rynku pikietowano "w obronie praworządności, przeciw łamaniu prawa i porządku konstytucyjnego" pod hasłem „Obrońmy ład konstytucyjny”. Uczestnicy przynieśli flagi Polski i UE; mieli też transparenty, na których pojawiły się hasła „Gorszy sort nacji broni demokracji”, „Im dalej do Brukseli, tym bliżej do Moskwy” czy „Ręce precz od Konstytucji”. Wśród kilkuset zgromadzonych osób było też kilku przedstawicieli różnych ugrupowań politycznych. Pojawili się też pojedynczy kontrmanifastanci, którzy zarzucili zwolennikom KOD, że są "zdrajcami Polski". Manifestacja przebiegła jednak spokojnie. W odczytanym apelu podkreślano m.in., że odmowa publikacji wyroku TK to „bardzo niebezpieczny sygnał” nie tylko dla TK, ale też do wszystkich sądów i sędziów. „Może dojść do sytuacji, że za chwilę jakiś funkcjonariusz rządu powie, że wyrok jakiegoś sądu go nie wiąże, bo jest wydany nielegalnie i narusza prawo. W ten sposób skończą się w Polsce rządy prawa i podział władz” - mówiono.

W weekend trwał też protest organizowany przez partię Razem przed siedzibą Kancelarii Premiera Rady Ministrów. W sobotę wieczorem odbyło się tam głośne czytanie konstytucji, w którym wzięli udział związkowcy, działacze społeczni i politycy lewicy.

W ocenie ekspertów kompromis w sprawie Trybunału jest odległy. Jak mówił PAP socjolog Jarosław Flis, na razie obie strony nie chcą odpuścić i są przekonane, że odniosą zwycięstwo. Według politologa Rafała Chwedoruka spór można rozwiązać tylko na drodze politycznego kompromisu, dlatego rząd wyciągnął właściwy wniosek kierując opinię Komisji Weneckiej do Sejmu. Jak jednak zaznaczył, opozycja nie ma w tej chwili interesu w zakończeniu konfliktu.

Z kolei ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego Tomasz Krawczyk podkreślił, że opinia Komisji Weneckiej na temat zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym odbije się na pozycji naszego kraju w UE, zwłaszcza że dalsze inicjatywy w tej sprawie zapowiada Komisja Europejska.

W piątek Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, przyjęła opinię w sprawie polskiego Trybunału. Oceniła, że osłabianie efektywności Trybunału Konstytucyjnego podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa w Polsce. Podkreśliła, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".

Komisja wezwała polski parlament do znalezienia rozwiązania w oparciu o zasadę praworządności, przy poszanowaniu orzeczeń TK.

Reklama


Źródło:PAP

Reklama

 • Krytyk oszustów(2016-03-13 19:18) Odpowiedz 2831

  Pani Premier przed "zatrudnieniem" Sejmu powinna opublikować wyrok TK z 9 marca b.r. I tyle. Nie da się umywać rąk, tylko robić to co nakazuje Konstytucja RP.

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • jk Józef(2016-03-13 19:25) Odpowiedz 2721

  Dziwię się naszemu rządowi że nie potraktuje was/czytaj zadymiarzy/ jako ugrupowanie wrogie Polsce. MAM NADZIEJĘ ŻE BĘDZIECIE SIEDZIEĆ.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Temida(2016-03-13 18:27) Odpowiedz 2622

  WŁADZE PIS NISZCZĄ STAN PRAWA I NARUSZAJĄ TRÓJPODZIAŁ WŁADZY. Wypowiedzi członków PiS są niemalże demagogiczne i fałszujące stan prawny. Klęska i niekompetencje władz PiS są widoczne. To widać w związku z wadami i stosowaniem prawa na podstawie Konstytucji przez Sejm, Premier Szydło i Prezydenta Dudę. Władze te nie respektują i nie stosują się do Konstytucji RP. Nie publikują niezwłocznie i nie wdrażają orzeczeń TK. Władze PiS - aktualnie wadliwymi decyzjami do orzeczeń Trybunału oraz opinii Komisji Weneckiej - potwierdzają swój brak zrozumienia Konstytucji, opinii i profesjonalizmu. Komisja wydała w dniu 11 marca 2016 r. opinię wyjaśniając, że PUBLIKACJA WYROKU TRYBUNAŁU Z 9 MARCA 2016 r. to warunek konieczny, by wyjść z kryzysu w sprawie TK. Stwierdziła też, że obecnie Trybunał składa się z 12 sędziów orzekających. Jest to zgodne z orzeczeniami TK w sprawie ustaw o Trybunale z 3 grudnia 2015 r. i 9 marca 2016 r. Komisja zauważyła, że Prezydent Duda zwlekał z zaprzysiężeniem 3 sędziów wybranych 8 października 2015 r. z uwagi na wątpliwości w ich wyborze. Komisja negatywnie oceniła nadmiarowy wybór 2 dodatkowych sędziów przez Sejm VII kadencji, (co PO naprawiła i przeprosiła) oraz wybór 3 nadprogramowych nowych sędziów Trybunału przez obecny Sejm. PiS i Prezydent nie naprawili tego. Prezydent, mimo wątpliwości , rozpatrzenia ich przez Trybunał i ustawy z czerwca 2015 r. . od sędziów wybranych w dniu 2 grudnia 2016 r., zaprzysiągł ich rano 3 grudnia 2015 r., nie czekając na orzeczenie TK, które było wydane w godzinach południowych. Początkiem kadencji sędziów TK, jest moment ich wyboru. Przyjęcie przysięgi przez Prezydenta jest znakiem lojalności względem Konstytucji. Pełni funkcję przede wszystkim ceremonialną. Potwierdziła niezgodność ustawy (naprawczej) z 22 grudnia 2015 r. o Trybunale Konstytucyjnym. KW wyjaśniła i stwierdziła, że przestrzeganie PRAWA, tj. publikowanie i wykonywanie orzeczeń Trybunału zgodnie z Konstytucją jest obowiązkiem władz. Władze, blokując Trybunał powinny wstrzymać zmiany i tworzenie przepisów ustaw, gdyż narażają Polskę na zmianę ustroju i rządy autorytarne jednej partii PIS

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • Inspektor Pracy(2016-03-13 20:45) Odpowiedz 2413

  Rozwiązać tą zakłamaną Oligarchie Trybunalską która wcale nie dba o Konstytucje lecz o zalegalizowanie złodziejskich działań POmyleńców z naćpanym Tuskiem za Konstytucyjne. Czy jest zgodny z Konstytucją czynny „wyzysk” albo „niewolnictwo”. Czy można było zatrudnionym od 15r życia ukraść wstecznie wiek emerytalny albo wstecznie ukraść lata pracy w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy nie zaliczając także pracy w ponad -ustawowej w soboty i święta (art 12Ustawy o Emer Podmo) ,czy można było w KP w art 155 wprowadzić niewolnictwo ekonomiczne (tzw darmowe dyżury domowe) ? --Oni na pewno nie są warci tych stolców ,a wysłać Ich do pracy na budowie do 67r zycia.

 • scoti(2016-03-13 19:39) Odpowiedz 2025

  PBS Ucieka przed trybunałem stanu i odpowiedzialnościa karną na zasadzie to nie ja to oni. Obrzydliwość do kwadratu.

 • timek(2016-03-13 20:31) Odpowiedz 1313

  Kocham kod złodzieji po i peselu i swetru sponsorowanego przez niemcy - tak was kocham a wy protestujecie :(

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Czy NIEUDACZNIKI z PIS ... potrafią ?(2016-03-13 21:06) Odpowiedz 1225

  Warunek wstępny i niepodważalny .... To GOOW..no co narobili Neo-BOLSZEWICY z PIS musza wyciągnąć ze swojego NOCNIKA ... SAMI Neo-BOLSZEWICY z PIS ... bez pomocy Innych. ŻADNYCH USTĘPSTW.... basta !!!

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Kuba(2016-03-13 23:53) Odpowiedz 122

  zrozumiałem iż TK nie orzeka tak naprawdę o niezgodności z konstytucją lecz faktycznie zatwierdza niezgodne z Konstytucją RP złodziejskie czyny POszczególnych ekip rządowych. Przykładem niech będzie wstecznie wprowadzona zmiana Ustawy o Emeryturach POdmostowych okradająca tysiące zatrudnianych w tych warunkach do wcześniejszego wieku emerytalnego ,czy Ustawa o zmianie wieku emerytalnego gdy sam jej główny naćpany promotor Tusk w przypływie szczerości powiedział: publicznie oświadczając" Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących "--a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. Tak stworzył dla Polaków w POlsce nie licząc się ze społeczeństwem, Narodowy POlski obóz pracy. Wszystko to klepnęli wykształciuchy z TK i w ten sposób udowodnili że jest to Trybunał Antykonstytucyjnie nie spełniający swojej roli. Dlatego to gremium wzajemnej adoracji należy najszybciej rozwiązać.

 • Oto prawda(2016-03-13 22:44) Odpowiedz 912

  Kaczyński jest przekonany, że fundamentem polityki jest zarządzanie konfliktem społecznym. Żadne apele, nawoływania i refleksje czyjegokolwiek autorstwa nie powstrzymają go przed robieniem tego, co potrafi najlepiej.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Humberto(2016-03-13 19:31) Odpowiedz 823

  W panstwie nie demokratycznym nie odbywać się knferen.cja NATO

 • Slepota i bezwstydnosc Faryzeuszy, klamliwosc(2016-03-14 09:23) Odpowiedz 17

  Pomodlic sie do Ducha Swietego ! ! ! Na wygnaniu w Babilonie zgromadzenie Izraela skazało na śmierć Zuzannę, fałszywie oskarżoną przez dwóch starców. Wtedy Zuzanna zawołała donośnym głosem: «Wiekuisty Boże, który poznajesz to, co jest ukryte, i wiesz wszystko, zanim się stanie. Ty wiesz, że złożyli fałszywe oskarżenie przeciw mnie. Oto umieram, chociaż nie uczyniłam nic z tego, o co mnie ci złośliwie obwiniają». A Pan wysłuchał jej głosu. Gdy ją prowadzono na stracenie, wzbudził Bóg świętego ducha w młodzieńcu imieniem Daniel. Zawołał on donośnym głosem: «Jestem czysty od jej krwi!» Cały zaś lud zwrócił się do niego, mówiąc: «Co oznacza to słowo, które wypowiedziałeś?» On zaś powstawszy wśród nich powiedział: «Czy tak bardzo jesteście nierozumni, synowie Izraela, że skazujecie córkę izraelską bez dochodzenia i pewności? Wróćcie do sądu, bo ci ją fałszywie obwinili». Cały lud powrócił spiesznie. Starcy zaś powiedzieli: «Usiądź tu wśród nas i wyjaśnij nam, bo tobie dał Bóg przywilej starszeństwa!» Daniel powiedział do nich: «Oddzielcie ich, jednego daleko od drugiego, a osądzę ich». Gdy zaś zostali oddzieleni od siebie, zawołał jednego z nich i powiedział do niego: «Zestarzałeś się w przewrotności, a teraz wychodzą na jaw twe grzechy, jakie poprzednio popełniłeś, wydając niesprawiedliwe wyroki. Potępiałeś niewinnych i uwalniałeś winnych, chociaż Pan powiedział: „Nie przyczynisz się do śmierci niewinnego i sprawiedliwego”. Teraz więc, jeśli ją rzeczywiście widziałeś, powiedz, pod jakim drzewem widziałeś ich obcujących ze sobą?» On zaś powiedział: «Pod lentyszkiem». Daniel odrzekł: «Dobrze! Skłamałeś na swą własną zgubę. Już bowiem anioł Boży otrzymał od Boga wyrok na ciebie, by cię rozedrzeć na dwoje!» Odesławszy go rozkazał przyprowadzić drugiego i powiedział do niego: «Potomku kananejski, a nie judzki, piękność sprowadziła cię na bezdroża, a żądza uczyniła twe serce przewrotnym. Tak postępowaliście z córkami izraelskimi, one zaś bojąc się obcowały z wami. Córka judzka jednak nie zgodziła się na waszą nieprawość. Powiedz mi więc teraz, pod jakim drzewem spotkałeś ich obcujących ze sobą?» On zaś powiedział: «Pod dębem». Wtedy Daniel powiedział do niego: «Dobrze! Skłamałeś i ty na swoją własną zgubę. Czeka bowiem anioł Boży z mieczem w ręku, by rozciąć cię na dwoje, by was wytępić!» Całe zgromadzenie zawołało głośno i wychwalało Boga, że ocala tych, co pokładają w Nim nadzieję. Zwrócili się następnie przeciw obu starcom, ponieważ Daniel wykazał na podstawie ich własnych słów nieprawdziwość oskarżenia. Postąpiono z nimi według miary zła, wyrządzonego przez nich bliźnim, zabijając ich według prawa Mojżeszowego. W dniu tym ocalono krew niewinną.

 • Nick(2016-03-20 11:54) Odpowiedz 00

  Gdyby rządziło PO razem z PSL, to manifestanci przeciwni nim dostaliby pałami i byłoby po manifestacji. A w brukseli napisaliby, że strajkujący naruszali porządek i PO przywróciło ład. -Żenada.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama