statystyki

Ziobro: Wyrok TK wydany przez niewłaściwy skład nie może być opublikowany

07.03.2016, 21:16; Aktualizacja: 07.03.2016, 21:16
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro

Prokurator Generalny sformułował w piśmie do TK stanowisko w trzech kwestiach proceduralnych. źródło: PAP

Tekst orzeczenia TK zawierający istotne błędy lub pochodzący od niewłaściwego składu, albo wydany z naruszeniem procedury nie może być publikowany do czasu usunięcia wad - napisał prokurator generalny Zbigniew Ziobro w piśmie do Trybunału Konstytucyjnego.

Reklama


Reklama


Poinformował ponadto, że nie będzie uczestniczył w rozpoczynającej się we wtorek rozprawie dotyczącej grudniowej nowelizacji ustawy o TK.

Prokurator Generalny sformułował w piśmie do TK stanowisko w trzech kwestiach proceduralnych. Przede wszystkim napisał, że sprawa powinna być rozpatrywana w pełnym składzie liczącym co najmniej 13 sędziów, co wynika z brzmienia ustawy o TK obowiązującej po wejściu w życie nowelizacji z 22 grudnia 2015 r.

"Rozstrzygnięcie o tym, czy wnioski w niniejszej sprawie mają być rozpoznane na rozprawie, czy na posiedzeniu, powinno zapaść w pełnym składzie Trybunału Konstytucyjnego, jako składzie właściwym do orzekania w sprawie, liczącym co najmniej 13 sędziów Trybunału" - napisał Ziobro w piśmie.

Stwierdził ponadto, że w razie podjęcia przez liczący co najmniej 13 sędziów pełny skład TK rozstrzygnięcia o rozpoznaniu sprawy na rozprawie, wyznaczenie terminu rozprawy powinno nastąpić według kolejności wpływu spraw do Trybunału. Poza tym powinno ono uwzględniać zasadę, iż rozprawa nie może odbyć się wcześniej niż po upływie określonego w ustawie okresu od dnia doręczenia uczestnikom postępowania zawiadomienia o terminie rozprawy. Grudniowa nowelizacja ustawy o TK przewiduje dla spraw orzekanych w pełnym składzie 6-miesięczny termin.

Ziobro zauważył, że prezes TK wyznaczył pełny skład Trybunału dla rozpoznania tej sprawy i wskazał 10-osobowy skład orzekający Trybunału, który uzupełniony został o dwóch kolejnych sędziów TK.

Prokurator generalny napisał, że konieczność przestrzegania zasady działania Trybunału Konstytucyjnego we właściwym składzie i we właściwej procedurze ma istotne następstwa także dla publikacji jego orzeczeń. Wskazał, że ze względu na znaczenie publikacji, ogłaszanie orzeczeń TK nie może sprowadzać się do prostej czynności technicznej polegającej na przeniesieniu do organu publikacyjnego tekstu otrzymanego od Prezesa Trybunału.

"Prezes Rady Ministrów musi dbać o to, aby ogłoszony w organie publikacyjnym tekst orzeczenia Trybunału nie zawierał błędów istotnie wpływających na sens orzeczenia. Musi także badać, czy tekst przekazany mu do publikacji spełnia prawne wymogi orzeczenia (...). Oznacza to, że tekst zawierający istotne błędy lub pochodzący od niewłaściwego składu albo wydany bez przestrzegania norm proceduralnych nie może być publikowany do czasu usunięcia wad" - ostrzega prokurator generalny.

Zaznaczył, że "publikacja istotnie wadliwego tekstu w oficjalnym organie publikacyjnym prowadziłaby do naruszenia zasady pewności prawa wypływającej z, wyrażonej w art. 2 Konstytucji, zasady demokratycznego państwa prawnego". Według Ziobry de facto byłoby to wprowadzenie opinii publicznej w błąd co do faktu dojścia do skutku tak wadliwego orzeczenia.

Zwrócił uwagę na negatywny odbiór społeczny publikacji orzeczenia dotkniętego wadą kwalifikowaną, powodującą nieważność takiego orzeczenia. Według niego informacja taka z pewnością dotarłaby do społeczeństwa, "a fakt opublikowania orzeczenia - mimo tej jego wadliwości - podważyłby znacząco zaufanie obywateli do państwa".

"Jednocześnie, wobec stwierdzonych wyżej, nader poważnych zastrzeżeń do trybu procedowania Trybunału Konstytucyjnego w niniejszej sprawie - zmuszony jestem oświadczyć, iż do czasu spełnienia wymogów wskazanych w petitum niniejszego stanowiska Prokurator Generalny, szanując zasadę legalizmu, nie będzie uczestniczył w postępowaniu w sprawie o sygnaturze akt K 47/15" - podsumował prokurator generalny.

We wtorek i środę TK ma badać nowelizację ustawy o TK z grudnia 2015 r. autorstwa PiS - zaskarżoną przez posłów PO, PSL i Nowoczesnej, pierwszą prezes Sądu Najwyższego, Rzecznika Praw Obywatelskich i Krajową Radę Sądownictwa.

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro wycofał z Trybunału Konstytucyjnego krytyczną wobec noweli ustawy o TK autorstwa PiS opinię swego poprzednika Andrzeja Seremeta; wniósł też o odroczenie posiedzenia TK ws. noweli o 14 dni. Uzasadnił to "czasem potrzebnym do zajęcia stanowiska w tej sprawie". TK rozpozna wniosek we wtorek.

Reklama


Źródło:PAP

Reklama

 • Kajtek(2016-03-07 21:57) Odpowiedz 108

  Ziobro kompromitacja.Wyroki Trybunału są niewzruszalne i wykonalne art.190 Konstytucji..Po co Ziobro ******* takie głupstwa niech zmieni Konstytucje.Gdzie tu jest mowa o jakiejkolwiek możliwości blokowania.Ziobro pójdziesz siedzieć lub pod Trybunał Stanu.Poza tym kompromitujesz bracie UJ ,a to już przypadłość PiS ,ze do Rządu biorą tylko takich prawników po UJ co to kompromitują uczelnię.

 • Temida(2016-03-07 21:39) Odpowiedz 98

  Wiceminister Jaki traci wiarygodność z powodu arogancji i nieznajomości prawa. Przykład idzie z góry...Panie pośle, ministrze, prokuratorze Ziobro, nie wystarczy naruszać, łamać prawo i krzyczeć - "mam władzę", trzeba mieć AUTORYTET I WIARYGODNOŚĆ. PIS i ministrowie , rząd utracili wiarygodność na własne życzenie. Utracili wszystko, bo łamane jest prawo, demokracja, zablokowany jest Trybunał Konstytucyjny, cynicznie obśmiewane są demonstracje KOD i inne (zamiast wyciągać wnioski). Jesteśmy zdeterminowani bronić Trybunału i wiarygodności Polski w świecie. Nie pozwolimy odebrać demokracji oraz sprzeciwimy się każdemu łamaniu Konstytucji RP.Od wyborów w 2015 r. - Ustawy, uchwały są niezgodne z ustawą zasadniczą mają wady niekonstytucyjności. Takie prawo jest naruszeniem porzą******awnego. PiS wiele uchwał i ustaw przegłosowywał (większość), ale nie znaczy to, że „nowo prawo” i „nowo mowa”, czy tzw. mantra pisowska, jak taran ma zburzyć porządek państwa prawa. Państwo demokratyczne, przestrzegające Konstytucję Rp przystąpiło w 2004 roku do UE. Polska podpisała „Traktat Lizboński” i zapewniła o przestrzeganiu demokracji i przepisów prawa, w tym unijnego. PIS, PREMIER SZYDŁO i PREZYDENT DUDA utracili wiarygodność, a nie Polska.

 • Jaruzelski (2016-03-07 22:32) Odpowiedz 79

  TK wyrzucić na śmietnik historii, niech historia oceni

 • Waszczykowski uciszył Ziobrę na chwilę ...(2016-03-07 22:51) Odpowiedz 64

  ... odpowiadając za niego na list wiceprzewodniczącego KE, ale dzielny Zerro znowu wylazł spod kamienia.

 • fisher(2016-03-08 00:17) Odpowiedz 53

  ziobro zalosny jestes z tymi swoimi pseudowywodami. Rzeplinski powinien do wyroku dolaczyc informacje ze wchodzi w zycie z momentem ogloszenia przez TK i mozecie mu skoczyc razem z klempa - prawie "prawnikiem"

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Spiechowicz(2016-03-08 09:39) Odpowiedz 33

  Trybunał Konstytucyjny wprowadzony w mrocznych czasach Stanu Wojennego w 1982 r. przez Jaruzelskiego - czas zlikwidować. W większości krajów UE, czy w USA nie ma takiego tworu, a o zgodności ustaw z konstytucją orzeka Sąd Najwyższy

 • Kłamali, ... Kłamią, ... i beda dalej KŁAMAĆ(2016-03-08 10:18) Odpowiedz 33

  Ziobro i Neo-BOLSZEWIKI z PIS rozgłaszali w mediach W Polsce ... przy łączeniu funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratura Generalnego, że takie połączenia są i w innych krajach UE (sic !). Sprawa się ... RYPŁA, bo po zbadaniu sprawy okazało się , ze takie bolszewickie połączenie funkcji spośród 27 Krajów UE ... jest TYLKO i WYŁĄCZNIE w Polsce , a ściślej ... w KACZOLANDZIE.

 • Krytyk oszustów(2016-03-08 11:37) Odpowiedz 02

  Ziobro nie wydrukuje i co mu zrobią? Będzie pat-bis. Ale jak Amerykanie i UE zagrozi sankcjami politycznymi (na razie ) np. przed NATO w Warszawie, to już tak wesoło nie będzie ani Ziobrze, ani Kaczyńskiemu. Tak naprawdę to Ziobro mówi to o co "prosi" prezes.......................Nie bawcie się tak panowie z PiS. ...................."Suweren", na którego wybór powołują się rządzący zostal oszukany, gdyż przed wyborami PiS pokazywał wyłącznie obietnice a o zmianach wprowadzanych na chybcika , nocami nie było ani slowa. Oszuści!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama