statystyki

Wiceszef MSZ: Polska jest w stanie spełnić oczekiwania Turcji

07.03.2016, 19:28; Aktualizacja: 07.03.2016, 19:28
imigranci

Zgodnie ze wstępnymi propozycjami, nad którymi debatują unijni przywódcy, Turcja jest gotowa przyjmować z powrotem wszystkich nielegalnych imigrantów, przeprawiających się do Grecji.źródło: ShutterStock

Polska jest w stanie spełnić oczekiwania Turcji, są one symetryczne i uzasadnione - powiedział wiceszef MSZ Konrad Szymański, komentując najnowsze propozycje porozumienia między Ankarą a UE ws. rozwiązania kryzysu migracyjnego.

Reklama


Reklama


Jak mówił, w negocjacjach prowadzonych na nadzwyczajnym szczycie UE-Turcja w tej chwili chodzi o "wyważenie tego, co otrzymujemy za polityczną zgodę, za wstępną promesę udzielania dalszego wsparcia finansowego dla Turcji".

Zgodnie ze wstępnymi propozycjami, nad którymi debatują unijni przywódcy, Turcja jest gotowa przyjmować z powrotem wszystkich nielegalnych imigrantów, przeprawiających się do Grecji; w zamian oczekuje m.in. podwojenia wsparcia finansowego ze strony UE i przyspieszenia liberalizacji wizowej oraz negocjacji ws. przystąpienia Turcji do UE.

W ocenie Szymańskiego oczekiwania Turcji są symetryczne i uzasadnione.

Jak dodał, przyspieszanie "na wyraźne polityczne oczekiwania" procesu wizowego i otwieranie dalszych etapów negocjacji akcesyjnych, "to nie są rzeczy zupełnie neutralne". "Natomiast z polskiego punktu widzenia to są rzeczy, z którymi możemy żyć" - mówił.

Reklama


Źródło:PAP

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama