statystyki

"Złotówka za złotówkę": Nowoczesna chce zmiany zasad finansowania partii politycznych

24.02.2016, 13:05
OFE w Sejmie

Nowoczesna chce zmiany zasad finansowania partii politycznych. "Złotówka za złotówkę"źródło: Inne

Nowoczesna chce zmienić zasady finansowania partii politycznych. Po południu w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie przygotowanego przez ten klub projektu nowelizacji ustawy w tej sprawie.

Reklama


Reklama


Poseł Piotr Misiło tłumaczy, że chodzi o to, by partie polityczne połowę tego, co dostają z budżetu pozyskiwały od obywateli. Dlatego proponujemy rozwiązanie złotówka za złotówkę - powiedział polityk. Jego zdaniem, spowoduje to, że partie polityczne będą musiały "wyjść do ludzi" i przekonywać ich do swoich programów.

Nowoczesna proponuje ponadto, by finansowanie partii politycznych było transparentne. Poseł Misiło wyjaśnia, że chodzi zarówno o wpłaty na partyjne konta, jak i wydatki tych formacji, by wiedzieć, kto i ile wpłaca oraz na co są wydawane te pieniądze. Dane miałyby być publikowane na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej oraz na stronach partii politycznych.

Obecnie partie dostają pieniądze z dwóch źródeł: w ramach budżetowej subwencji oraz dotacji. Dotacja to zwrot nakładów, jakie partia poniosła na kampanię wyborczą. Dostają je ugrupowania, które wprowadziły do parlamentu swoich przedstawicieli, a więc przekroczyły pięcioprocentowy próg wyborczy. Subwencje dostają partie, które w wyborach uzyskały 3 procent głosów w skali całego kraju. Partie pozyskują też środki na działalność ze składek swoich członków.

W latach 2007-2011 ówczesna koalicja PO-PSL zdecydowała o zmniejszeniu o połowę finansowania partii z budżetu państwa.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

  • To niech se wygra wybory.(2016-02-24 14:42) Odpowiedz 30

    Wtedy może chcieć. Teraz może tylko piskać.

  • Uwaga, uwaga,(2016-02-24 15:11) Odpowiedz 10

    "największy wydawca niemieckich mediów dla Polaków rozpoczyna cykl pogadanek z dziennikarzami. Przekaz prosty: "PiS największym wrogiem" - http://tn.1j.pl/eqcnz/. A w przyszły weekend przyjedzie też instruktor z Tel Awiwu.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama