statystyki

IPN udostępni akta z domu Kiszczaka. Sawicki: Powinni upublicznić wszystkie dokumenty

21.02.2016, 14:05; Aktualizacja: 21.02.2016, 14:05
Dom gen. Kiszczaka, w którym odnaleziono dokumenty SB

Dom gen. Kiszczaka, w którym odnaleziono dokumenty SBźródło: PAP

Instytut Pamięci Narodowej 22 lutego udostępni część dokumentów z domu Czesława Kiszczaka. Chodzi między innymi o teczki osobową oraz pracy tajnego współpracownika o pseudonimie "Bolek" dotyczące Lecha Wałęsy.

Reklama


Reklama


Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Sasin mówi, że prezes IPN-u jest człowiekiem doświadczonym i wie co robi, skoro zdecydował się na udostępnienie odnalezionych dokumentów. "Nie widzę zagrożenia, że może się okazać, iż dokumenty te nie są prawdziwe" - powiedział.

Rzecznik prezydenta Marek Magierowski podkreśla, że IPN jest instytucją niezależną i jako taka dysponuje możliwością upubliczniania dokumentów, które są w jej zasobach. Dodał, że jest dla niego czymś niezrozumiałym, iż przez ponad 20 lat dokumenty były przechowywane w prywatnym domu. Marek Magierowski zastanawia się, czy nie były one wykorzystywane w grze politycznej na początku lat 90-tych.

Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej jest zdania, że IPN powinien ujawnić wszystkie akta, jakie odnaleziono w domu generała Kiszczaka. Dodał, że dokumenty te powinny służyć przede wszystkim historykom, a nie politycznej rozgrywce. Jego zdaniem używanie akt w bieżącej walce jest nieuczciwe oraz szkodzi wizerunkowi Polski.

Posłanka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer uważa, że IPN w pierwszej kolejności powinien dokładnie zbadać, czy odnalezione dokumenty są autentyczne, czyli pochodzące z tamtych czasów oraz to, czy zawarte w nich informacje są prawdziwe.

Krytycznie decyzję Instytutu Pamięci Narodowej ocenia Marek Jakubiak z ruchu Kukiz'15. "Najpierw poprosiłbym o ekspertyzy grafologiczne" - powiedział. Polityk porównał obecną sytuację do rzekomej inwigilacji dziennikarzy, którzy zajmowali się w poprzedniej kadencji tak zwana aferą podsłuchową. "Potem się okazało, że lipa, aby nie było tak samo w tym przypadku" - powiedział.

W ocenie Marka Sawickiego z PSL-u, IPN powinien upublicznić wszystko, co jego pracownicy zabrali z domu Czesława Kiszczaka. Jego zdaniem ujawnienie materiałów dotyczących tylko TW Bolka, a pozostałych nie, byłoby grą i manipulacją. "Czemu ma to służyć, nie wiem" - powiedział. Dodał, że od kilku dni mamy do czynienia z medialnym spektaklem, a jego początkiem było wynoszenie z domu generała pudeł z aktami.

Lech Wałęsa przyznaje na swoim mikroblogu, że kontraktował się z funkcjonariuszem podającym się za pracownika kontrwywiadu PRL. Stanowczo jednak zaprzecza, że donosił na kogokolwiek i że brał pieniądze od PRL-owskich służb. Były prezydent tłumaczy, że złożył podpis, bo chciał pomóc funkcjonariuszowi, który musiał się rozliczyć finansowo ze swoimi pracodawcami. Lech Wałęsa podkreśla przy tym, że nie podejrzewał, iż może być to prowokacja.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

 • zofia(2016-02-21 14:54) Odpowiedz 30

  Gdyby przyznał się, to ja i myślę ,że wielu by go i zrozumiało - pogłebiło go KŁAMSTWO, buta, niszczenie prawych ludzi i niszczenie polskiego państwa- gorszy niż komunista bo zdrajca- św.

 • drwal(2016-02-21 14:37) Odpowiedz 32

  "Jest faktem potwierdzonym, że donosił, brał pieniądze i do dzisiaj kręci" --Przeczytajcie lepiej art: Jak ludzie Sorosa stworzyli pierwszy KOD, to zrozumiecie że BOLEK to nikt, to bajka dla głupiego ludu, gra Wielkich o Wielkie Pieniądze !!!

 • greg(2016-02-21 18:34) Odpowiedz 21

  Akta jeszcze nie sprawdzone, a już będą opublikowane. Chęć nowej władzy w niszczeniu Wałęsy i pisaniu historii od nowa jest zadziwiająca. Nie myślą jednak o tym, że niszcząc Wałęsę niszczony jest także wizerunek Polski na świecie. Dla mnie Wałęsa, nawet ze swoimi wadami i popełnionymi błędami zawsze będzie bohaterem narodowym.

 • A krowy ryczo ....(2016-02-21 17:08) Odpowiedz 10

  ... i świnie kwiczo ...

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama