statystyki

Na likwidacji Schengen najwięcej straci Słowacja i Czechy

17.02.2016, 15:37
schengen

Jeśli dojdzie do rozpadu strefy Schengen - najwięcej stracą na tym Słowacja i Czechy. źródło: ShutterStock

Jeśli dojdzie do rozpadu strefy Schengen - najwięcej stracą na tym Słowacja i Czechy. To wnioski z analizy przygotowanej przez Unicedit Bank, który w ten sposób reaguje na coraz częstsze spekulacje dotyczące końca układu.

Reklama


Reklama


Jak czytamy w analizie - jeśli rzeczywiście Układ z Schengen przestanie obowiązywać, w najgorszej sytuacji będzie Słowacja, która zapłaci za to nie tylko spowolnieniem wzrostu gospodarczego, ale i większym bezrobociem. Najważniejszą konsekwencją przywrócenia kontroli granicznych byłoby spowolnienie przepływu towarów.

Jako że Czechy i Słowacja w ostatnich latach stały się największymi centrami logistycznymi w tej części Europy, brak swobodnego przepływu towarów i osób byłby zabójczy dla ich konkurencyjności na europejskim rynku. Szacunki zawarte w analizie mówią o tym, że wolniejszy transport będzie oznaczał spadek eksportu nawet o 10 procent. W przypadku samej tylko Słowacji oznacza to stratę w wysokości ponad 400 milionów euro. Do tego należy doliczyć koszty ponownej budowy obiektów granicznych, oraz ich utrzymania.

Koniec strefy Schengen byłby również dotkliwy dla osób, które codziennie dojeżdżają do pracy za granicę. Zbyt długa podróż docelowo może prowadzić do rezygnacji z zatrudnienia, co ostatecznie przełoży się na wzrost bezrobocia.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama