statystyki

Konferencja w Monachium: Rozmowa szefa NATO z MSZ Rosji nad wznowieniem dwustronnych spotkań

13.02.2016, 09:55

NATO i Rosja mają zastanowić się nad wznowieniem dwustronnych spotkań. Poinformował o tym w Monachium sekretarz generalny Sojuszu. Jens Stoltenberg spotkał się wczoraj w bawarskiej stolicy z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem, gdzie obaj politycy uczestniczą w dorocznej Konferencji Bezpieczeństwa.

Reklama


Reklama


Szef NATO poinformował, że obaj politycy rozmawiali o tym, czy istnieje możliwość wznowienia dwustronnych rozmów. Chodzi o posiedzenia rady NATO-Rosja, które zostały zawieszone po aneksji Krymu przez Rosję w 2013 roku. „Dialog jest istotny w sprawach, które nas dzielą, tak jak w sprawie Ukrainy. Zwłaszcza w tak trudnych czasach, jak teraz. Rada NATO-Rosja to dobre miejsce na bardziej konkretne zaangażowanie. Wczoraj spotkałem się z ministrem Ławrowem. Zgodziliśmy się poszukiwać możliwości zwołania rady NATO-Rosja” - mówił.

Jens Stoltenberg podkreślał jednak, że NATO nadal opowiada się za suwerennością terytorialną zarówno Gruzji, jak i Ukrainy. Wezwał też Rosję do bardziej konstruktywnego działania w Syrii. Wcześniej sekretarz generalny mówił, że prowadzone przez Moskwę bombardowania w Syrii niszczą wysiłki wspólnoty międzynarodowej, by zakończyć wojnę.

Stosunki między Rosją a Zachodem gwałtownie pogorszyły się od wybuchu konfliktu we wschodniej Ukrainie. W odpowiedzi na zagrożenie ze strony Rosji NATO zdecydowało się wysłać dodatkowych żołnierzy do krajów Europy Środkowo-Wschodniej. W tym tygodniu w Brukseli ministrowie obrony Sojuszu zdecydowali o dalszym wzmacnianiu tych państw.

Rosja od wielu miesięcy sprzeciwia się takim decyzjom. Moskwa traktuje to jako akt agresji, ale NATO podkreśla, że wzmacnianie bezpieczeństwa na wschodzie ma wyłącznie charakter obronny.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama