statystyki

Norwescy mundurowi bez broni. Policja będzie musiała dostosować się do nowych przepisów

03.02.2016, 14:53
Norwescy policjanci dziś po raz ostatni będą mieli przy sobie broń

Norwescy policjanci dziś po raz ostatni będą mieli przy sobie brońźródło: ShutterStock

Jeszcze tylko dziś norwescy policjanci mogą nosić przy sobie broń. Tamtejsze dowódca policji zadecydował, że mundurowi nie będą mogli już tego robić. Broń trzymana będzie w radiowozach.

Reklama


Reklama


Przepisy w Norwegii mówią, że tylko, kiedy wymaga tego sytuacja stróż prawa może nosić broń przy pasie. Dwa lata temu w związku z zamachami terrorystycznymi policjanci skorzystali z tego prawa. Po zamachach w Paryżu w listopadzie 2015 roku to prawo przedłużono do dziś. Zdaniem szefa policji Odda Reidara Humlegarda w Norwegii nie ma zagrożenia, które zmusza do przedłużania tych przepisów.

Sprzeciwiają się temu norweskie związki zawodowe policjantów. Nie dziwie się policjantom. Po prostu robi się mniej bezpiecznie - mówi IAR Andrzej Mroczek z Centrum Badań nad Terroryzmem, wykładowca Collegium Civitas. Jego zdaniem , jeśli terrorysta weźmie zakładników, policjant będzie wzywał specjalistyczne jednostki policji. Jego zdaniem gdyby miał broń zareagowałby szybciej.

Szef policji w Norwegii zastrzega, że prawo do noszenia broni może zostać przywrócone. Andrzej Mroczek zwraca uwagę, na jeszcze jeden watek. W tradycji Norwegii jest, że policjanci nie chłodzą z bronią. Wynika to z innej filozofii pracy policji.

Tam policjanci z patrolu celowo nie pokazują się z bronią, mają ja w bezpiecznym miejscu w samochodach. Taki stróż prawa ma być na usługach społeczeństwa. Używa broni, gdy dochodzi do zagrożenia.

Krytycy decyzji szefostwa norweskiej policji dziwią się, że tradycja okazała się silniejsza niż doświadczenia po wydarzeniach z 2011 roku, kiedy Anders Breivik zabił siedemdziesiąt siedem osób na wyspie Utoya i opinia Norweskiej Agencji Bezpieczeństwa o trudnej sytuacji w związku z napływem imigrantów z Afryki Północnej i krajów Bliskiego Wschodu

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

  • PaliKoli(2016-02-03 16:55) Odpowiedz 42

    Przecież to śmierdzi judkami i NWO. Muslim dyktuje prawo - terroryzm jednak zwycięży nad idiotami.

  • pokl(2016-02-03 18:35) Odpowiedz 21

    NOWY PORZĄDEK SWIATA sie zbliża wielkimi krokami ,ktos to ładnie zaplanował by zrobić w europie jeden wielki burdel ,politycy sa marionetkami które doskonale wiedza co sie dzieje ale udaja ze wszystko ok,media ze same kobiety i dzieci do nas ida a tu sie okazuje 95% to faceci !!! gwałty w koloni tuszowane przez media ,po 5 dniach dopiero sie ukazały pierwsze informacje szokkkkk

  • przemosł(2016-02-03 22:04) Odpowiedz 12

    Coraz bardziej jestem za anarchią... Powszechny dostęp do broni i samowolka. Debilizm sam się wytępi...

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama