statystyki

Jacek Sasin o decyzji KE: Racja jest po naszej stronie, a działania Komisji są niepotrzebne

14.01.2016, 10:40; Aktualizacja: 14.01.2016, 14:43
Poseł PiS komentuje działania Komisji Europejskiej i jej decyzję ws. sytuacji w Polsce

Poseł PiS komentuje działania Komisji Europejskiej i jej decyzję ws. sytuacji w Polsceźródło: ShutterStock

"Co się teraz nadzwyczajnego dzieje? Nikt nie rozwiązał Trybunału Konstytucyjnego, nikt nie zabronił mu orzekać, może działać zgodnie z prawem. Dlaczego Komisja Europejska nic nie mówiła wtedy, kiedy była czerwcowa ustawa o TK? Nie sądzę, żeby była potrzeba szczególnych działań ze strony KE"- stwierdza poseł PiS Jacek Sasin w rozmowie z RMF FM.

Reklama


Reklama


"Otoczka wokół wczorajszej decyzji może bulwersować. Zastanawiam się, jakie są intencje. Demokracja zagrożona nie jest" - komentuje polityk.

"Szczególnie się działaniami Komisji Europejskiej nie przejmujemy, bo uważamy, że racja jest po naszej stronie. Jeśli będziemy rozmawiać o faktach, to one się obronią. Prawda się obroni" - uważa Jacek Sasin. Dodaje, że ostatnie decyzje PiS są zgodne z prawem i nie grożą polskiej demokracji.

"Nie mam poczucia, żeby w tych sprawach, które teraz rozpalają dyskusję w Polsce, zostały popełnione błędy. A jeśli nawet je popełniamy - nie zamierzam ich analizować" - mówi poseł. Zdaniem Sasina, interwencja KE powinna nastąpić wcześniej, "kiedy standardy w Polsce były łamane, kiedy służby wchodziły do redakcji tygodnika".

"Nie bądźmy naiwni. Taka była atmosfera podczas rządów PO" - ocenia polityk. Cofnięcie rekomendacji dla Elżbiety Bieńkowskiej? "Nie sądzę, żeby coś takiego było potrzebne. Nic się takiego nie wydarzyło" - odpowiada. Pytany o zmiany w telewizji publicznej Sasin odpowiada: "Absolutnie nie nazwałbym tego czystką, bo to przywracanie pluralizmu". "Zwalniane są osoby, które budziły kontrowersje co do rzetelności w sensie obiektywizmu ich pracy" - dodaje.

Reklama


Źródło:RMF FM

Reklama

 • Krytyk oszustów(2016-01-14 11:38) Odpowiedz 20

  "Kargul kontra Pawlak" Sasin powinien brać udział w debetach UE na temat demokracji w Polsce. Na najbliższą Pan Sasin powinien zabrać 2 granaty, bo sprawiedliwość musi być po naszej stronie.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Prawda adwokata nie wymaga(2016-01-14 11:16) Odpowiedz 12

  Nie ma co ukrywać, sprawa jest dla nas trochę nieprzyjemna, zwłaszcza, iż w ciągu ostatnich kilkunastu dni docierały do nas sygnały świadczące o tym, że Komisja nie będzie prowokować Polski. Realnie rzec biorąc, ta decyzja nie ma dla nas jakiegoś szczególnego znaczenia. KE wdrożyła nową procedurę, ustanowioną zaledwie kilka miesięcy temu, jednak dotychczas jeszcze nie stosowaną. Istnieją wątpliwości co do tego, czy jest ona w ogóle zgodna z traktatami europejskimi. Na przykład, czy nie daje Komisji uprawnień wykraczających poza kompetencje wyznaczone przez unijne prawo. Jak na razie rzecz sprowadza się do konieczności wymiany informacji a Komisja ma nas obserwować. Unia nie widzi istotniejszych zagrożeń i wyzwań niż sytuacja w Polsce? Oczywiście, za wprowadzeniem procedury wobec Polski stoi decyzja polityczna. Komisja Europejska obawia się Polski, nowego polskiego rządu. Komisja ma mnóstwo poważnych kłopotów, że wspomnę tylko kwestię Schengen i imigrantów, waluty euro, referendum w Wielkiej Brytanii, sprawę Grecji… Unijnym decydentom wydaje się być może, że jeśli uda im się „przycisnąć” Polskę to my zdamy się na łaskę i niełaskę Komisji i z naszej strony nie będzie ona miała kłopotów. Sądzę, że dzisiejsza nieracjonalna decyzja powiększy liczbę osób niechętnych wobec Unii Europejskiej nie tylko w Polsce, ale i poza nią. To co się stało świadczy o stosowaniu podwójnych standardów. Komisja przez osiem lat w ogóle nie reagowała na to, co działo się podczas rządów poprzedniej ekipy. Teraz mimo iż nie nastąpiło nic niepokojącego, spotykamy się z histeryczną reakcją. Trudno bowiem wyjaśnić racjonalnie, dlaczego Trybunał Konstytucyjny, który składa się z czternastu nominatów jednej partii i jednego nominata drugiej partii, jest lepszy od Trybunału, w którym te proporcje układają się w stosunku 9:6. To sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem.

 • spiker(2016-01-14 18:54) Odpowiedz 00

  RMF FM dotarła do kulis decyzji UE: To arogancki list Ziobry do Przewodniczącego KE spowodował otwarcie procedury sprawdzenia działalności PIS w zakresie praworządności. Niech teraz prezio mu podziękuje.

 • KALIF(2016-01-14 12:05) Odpowiedz 02

  Niektóre taśmy mogłyby wyjątkowo zainteresować Komisję Europejską. Bieńkowskiej solowe popisy o fikcyjnych kontrolach unijnych funduszy też z pewnością zainteresują jej kolegów komisarzy. Platforma podsłuchiwała dziennikarzy, a Bieńkowska mówiła na taśmach o fikcyjnych kontrolach funduszy UE! 'To znaczy wiadomo, że to nie jest prawda, ale co, kto będzie te pieniądze zwracał? Ja wiem, jak jest, kontrole robiliśmy po to, żeby wyszło, że jest dobrze. A jest źle, ale to są setki milionów złotych — mówi Bieńkowska. Kolegów komisarzy mogłyby zainteresować także inne taśmy, np. rozmowa Bieńkowskiej z Krzysztofem Kwiatkowskim, podczas której drwili z instytucji, mającej stać na straży polskiej praworządności. Sprawa dotyczy ustawianych konkursów w Najwyższej Izbie Kontroli. Kwiatkowski, jako jej prezes, przyjmuje gratulacje od Bieńkowskiej i dość jednoznacznie formułuje swój stosunek do NIK. Bieńkowska: Wspaniała instytucja, gratuluję ci! (śmiech) Kwiatkowski: Ja nie wiem, jak ona ma ciągle dalej 60-procentowe zaufanie, opinii publicznej (śmiech). Dobrze, że nikt się temu w szczegółach nie przygląda. Poważnych materiałów, które należałoby rozpatrzyć pod kątem łamania demokracji jest cała masa. Czy komisarze Elżbieta Bieńkowska lub przewodniczący Rady Europy Donald Tusk przedłożą je swoim kolegom z Parlamentu Europejskiego? Są przecież bezstronnymi urzędnikami Unii, którzy z determinacją tropią nieprawidłowości w każdym kraju, nie bacząc na narodowe więzi.

 • A TAM TAMtamy swoje ... POLACY nic się stało (2016-01-14 19:29) Odpowiedz 00

  Neo-BOLSZEWIKI włożyli "łapki" ... do swojego NOCNIKA, to i po trosze zaczną je wyciągać, tyle ze ... SMRÓD z tych "łapek' ... pozostanie na długo w EUROPIE

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama