statystyki

Andrzej Duda: Stany Zjednoczone pozostają najważniejszym sojusznikiem Polski

14.01.2016, 08:15; Aktualizacja: 14.01.2016, 09:12
ustawa, prezydent, Duda, Trybunał

Andrzej Duda deklarował, że Polsce zależy na jedności Europy i że będzie ona aktywnym i odpowiedzialnym członkiem Unii Europejskiej.źródło: PAP

Szczyt NATO w Warszawie, Światowe Dni Młodzieży w Krakowie oraz obchody 1050-lecia chrztu Polski - to według prezydenta najważniejsze wydarzenia polskiej polityki międzynarodowej w tym roku. Andrzej Duda mówił o tym w czasie dorocznego spotkania z korpusem dyplomatycznym akredytowanym w Polsce.

Reklama


Reklama


Prezydent przypomniał swoje wystąpienie na forum ONZ z ubiegłego roku. Mówił o tym, że dla zapewnienia pokoju na świecie niezbędne jest poszanowanie prawa międzynarodowego. „Polska zawsze będzie stać na gruncie prymatu prawa międzynarodowego, gdyż to właśnie ono jest gwarancją pokoju. Pokój przez prawo, siła prawa ponad prawem siły to idea przewodnia mojej prezydentury” - dodał.

Andrzej Duda mówił, że państwa powinny rozumieć się i szanować nawzajem. Podkreślał, że porządek międzynarodowy nie jest zabezpieczony, bo są kraje, które chcą osiągnąć swoje cele na drodze konfliktów zbrojnych. „Sytuacja ta wymaga aktywnego zaangażowania w działania zmierzające do obrony międzynarodowego ładu. Podstawowym zadaniem dyplomacji jest zapewnienie bezpieczeństwa naszym narodom. Bezpieczeństwo to podstawowe oczekiwanie społeczne, które powinno być najważniejszą racją naszych działań” - mówił Andrzej Duda.

Prezydent chce też, aby NATO podjęło decyzje na temat obecności wojskowej we wschodniej flance. Chodzi o decyzje zaplanowanego na lipiec szczytu Sojuszu w Warszawie. Andrzej Duda mówił, że wskutek wydarzeń na wschodzie NATO znalazło się w bezpośrednim zagrożeniu bezpieczeństwa. Argumentował, że Sojuszu musi wzmocnić bepieczeństwo krajów na wschodzie.

„Łatwość z jaką niektórym przychodzi łamanie powszechnie przyjętych zasad regulujących pokojowe relacje pomiędzy państwami musi budzić nasze zaniepokojenie. Polska oraz inne kraje regionu liczą, że szczyt warszawski wyjdzie poza postanowienia szczytu w Newport, zwiększy zdolności obronne NATO i zapewni ich równomierne rozmieszczenie. Bezpieczeństwo państw Sojuszu jest bowiem niepodzielne” - podkreślił.

Prezydent dodał, że ewentualne odprężenie możliwe jest dopiero po wzmocnieniu bezpieczeństwa NATO. W jego przemówieniu nie padła jednak nazwa Rosja. Andrzej Duda zadeklarował też, że Polska będzie aktywnie wzmacniać bezpieczeństwo krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

W czasie szczytu NATO w Warszawie mają zapaść decyzje o wzmocnieniu bezpieczeństwa na wschodzie Europy. W Sojuszu trwają teraz dyskusje nad konkretnymi rozwiązaniami. Polska chciałaby stałych baz NATO lub zwiększenia rotacyjnej obecności wojsk Sojuszu.

Andrzej Duda deklarował, że Polsce zależy na jedności Europy i że będzie ona aktywnym i odpowiedzialnym członkiem Unii Europejskiej. Podkreślał, że Polska chce Unii elastycznej, solidarnej i konkurencyjnej gospodarczo, ale także takiej, która w równym stopniu respektuje prawa wszystkich swoich członków. „Polska w 2016 roku nadal będzie aktywnym i odpowiedzialnym członkiem Unii Europejskiej, Unii, która dba o traktatowe swobody, a każde z państw traktuje w ten sam sposób i nie stawia ponownie granic pomiędzy krajami. Będziemy wspierać wszelkie działania służące wzmacnianiu jej wewnętrznej solidarności i odpowiedzialności. Ale będziemy też opowiadać się za podejmowaniem decyzji możliwie najbliżej państw członkowskich i ich obywateli, w duchu zasady subsydiarności” - mówił Andrzej Duda.

Prezydent nie odniósł się do dzisiejszej decyzji Komisji Europejskiej. Komisja rozpoczęła ocenę praworządności w Polsce. Powodem są kontrowersje wokół Trybunału Konstytucyjnego. Wcześniej Marek Magierowski z Kancelarii Prezydenta mówił, że Bruksela nie ma pełnej wiedzy o tym, jak wygląda sytuacja w Polsce.

Andrzej Duda przekonywał, że kryzys migracyjny należy rozwiązywać na Bliskim Wschodzie. Mówił, że Unia Europejska musi wzmacniać swoje własne granice a także współpracować z państwami, gdzie trwają konflikty. Zadeklarował, że Polska będzie wspierać uchodźców na Bliskim Wschodzie. „Polska będzie aktywnie włączać się w pomoc humanitarną w każdym regionie świata dotkniętym przez wojnę. Będziemy działać zarówno bezpośrednio jak i w ramach inicjatyw podejmowanych przez Unię Europejską oraz Organizację Narodów Zjednoczonych” - podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent mówił też, że Polska będzie aktywnie chronić swoje granice, które są także zewnętrznymi granicami Unii Europejskiej. Deklarował też, że Polska nie odsyła nikogo ze swoich granic.

Prezydent zadeklarował, że Stany Zjednoczone pozostają najważniejszym sojusznikiem Polski. Mówił też, że jednym z jego najważniejszych zadań jest troska o Polaków mieszkających za granicą.

Andrzej Duda zadeklarował, że będzie działał na rzecz interesów gospodarczych Polski, zwłaszcza w Azji i Afryce, a także w krajach Europy, leżących pomiędzy Morzem Bałtyckim, Czarnym i Adriatykiem. Mówił, że w ciągu pięciu lat swojej prezydentury zamierza odwiedzić wszystkie kontynenty.

W spotkaniu z prezydentem wzięli udział dyplomaci ze 100 placówek akredytowanych w Polsce.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

 • Tok(2016-01-14 08:13) Odpowiedz 93

  Belłkot, dudy szydło ,kłamstwa klempy i,chamstwo pawlowicz i piotrowicz to cała kultura piSSdzielcow

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Stycznikbis(2016-01-14 08:41) Odpowiedz 74

  Panie Dudo pełniący obowiązki prezydenta w zastępstwie prezesa Kaczyńskiego, zwracam uwagę, że Foreign Affairs" wpływowy na opinię, również White House, zwracał się do komisji UE, "by działali szybko, aby pomóc zachować liberalną demokrację w Polsce". A Prezydent Obama, kiedy PO-wcy też wyznawali naszą wielka miłość do USA, napominał "musicie być bardziej aktywni w UE i razem tworzyć system bezpieczeństwa".

 • Naród(2016-01-14 09:04) Odpowiedz 54

  Panie Prezydencie -jeszcze tylko Krzywonos -zwracamy się do Pana w sprawie finansowania z budżetu Premiera RP emerytury POsłanki Krzywonos .................Jak bardzo trzeba być POdłym aby na Krzywego Ryja wziąć w wieku 56 lat emeryturę dofinansowywaną za wchodzenie w dup. Tuskowi i oczekiwać aby inni zatrudnieni za komuny oprócz także sobót i świąt ponad-ustawowych oraz ówczesnej pracy w szkodliw i niebezpieczn musieli pracować od 15 r do 67r życia.

 • lokowany(2016-01-14 09:38) Odpowiedz 54

  PISowski prezydent tak jak przesiąknięta hipokryzją pani której jarek pozwala być premierem, mówią ustami narodu, tego narodu który już usłyszał iż obniżenie wieku emerytalnego jest w tym roku(styczeń!!!) niemożliwe, że 500 zł na dziecko nie dla wszystkich i też pewnie nie w tym półroczu, jeśli wogóle..... Ale w zamian macie teatrzyk z Trybunałem, rozpierduchę z sześciolatkami i zapowiedź baletu smoleńskiego :))) . Nie wspomnę o upadku autorytetu Polski w Europie i ewentualnych karach ze strony UE.... Rozpacz i żenada!!!!!!!

 • gosc(2016-01-14 08:58) Odpowiedz 33

  no to po nas ,jak usa bedzie naszym sojusznikiem.

 • franjiu z pipi dupki(2016-01-14 07:37) Odpowiedz 37

  Od istnieja Polski mielismy swoja religjie tradycjie obyczaje mieczem stosem nam to wzieli wsadzili jakiegos zydowskiego chipisa I kobiete I robja z ludzi tumanow. w krajach rozwinietych jet mniej ludzi wierzacych jak w Polsce 32 tysiace bajerantow pasorzytow ipanstwo im placi za tumanienie mlodzierzy z tymi wymyslonymi religijnymi bajeczkami POLSKA RELIGIJNA DEMOKRACJA .200 milijionow ludzi wymordowanych w imie chrzescjanstwa a oni to uroczystoscia nazywaja

 • Szkoda tylko, że...(2016-01-14 10:16) Odpowiedz 22

  ... musimy żebrać go o wizę...

 • kin(2016-01-14 13:00) Odpowiedz 20

  Co to za sojusznik jak nie che Polakom znieść wiz !! Czesi nie maja wiz i kraje UNI a Polska ma ! WSTYD !!!!!!!!!!!!! Takiego sojusznika " tylko pogonić !!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama