statystyki

Orszaki Trzech Króli przeszły ulicami polskich miast

06.01.2016, 15:40; Aktualizacja: 06.01.2016, 15:41
Warszawa Trzech Króli

W warszawskim orszaku wziął udział prezydent Duda z małżonką źródło: PAP

Młoda tradycja historycznych biblijnych wydarzeń. Po raz ósmy ulicami Polski przechodzą Orszaki Trzech Króli, choć w niektórych miejscach mają krótszą tradycję. W ten sposób obchodzono święto Objawienia Pańskiego.

Reklama


Reklama


Warszawski pochód, który zgromadził dziesiątki tysięcy uczestników przybył z Placu Zamkowego na Plac Piłsudskiego. Wraz z uczestnikami podążała między innymi Para Prezydencka. Nie brakowało barwnych strojów, egzotycznych zwierząt, biblijnych inscenizacji oraz kolęd.

W Krakowie trzy pochody w południe spotkały się na Rynku Głównym, aby oddać pokłon Świętej Rodzinie. Zbierano pieniądze miedzy innymi na Dzieło Nowego Tysiąclecia, czy Dzieło Pomocy świętego Ojca Pio.

W Białymstoku w trzech grupach, na czele których wędrowali Maryja, Józef i Monarchowie maszerowało kilka tysięcy mieszkańców.

W Sandomierzu uczestnicy orszaku spotkali się w Rynku Starego Miasta przy szopce. W role mędrców wcielili się przedstawiciele Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.

Ulicami Słupska przeszło około 2 tysięcy osób. Wśród uczestników orszaku można było spotkać wolontariuszy, którzy zbierali pieniądze na rzecz Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Słupski pochód zakończył się wspólnym kolędowaniem przed ratuszem.

Kilka tysięcy osób wzięło udział w lubelskim Orszaku Trzech Króli. Jego organizatorem był ksiądz Ryszard Podpora, który mówił, że w ten sposób udało się zaspokoić zapotrzebowanie na realne, a nie wirtualne postacie.

Monarchowie Kacper, Melchior i Baltazar pojawili się między innymi przed żywą szopką postawioną na rynku w Nowym Sączu i tam złożyli hołd Świętej Rodzinie. Towarzyszyli im giermkowie. W nowosądeckim Pokłonie Trzech Króli wzięły udział tłumy. Każdy z uczestników otrzymał śpiewnik i koronę.

W niektórych miejscach orszak wyruszy później, na przykład w Darłowie w zachodniopomorskim, gdzie rozpocznie się o 16:00. Tam do królów Kacpra, Melchiora i Baltazara dołączy czwarty - Eryk Pomorski. To średniowieczny władca, który mieszkał w darłowskim zamku. Burmistrz Darłowa Arkadiusz Klimowicz podkreślił, że dodatkowy król w orszaku nie kłóci się z katolicką tradycją. Podkreśla, że w Ewangelii nie mówi się o ilości królów, tylko o trzech darach - niektóre źródła podają za to, że monarchów mogło być dwunastu, a może nawet - właśnie czterech.
Orszaki Trzech Króli idą dziś ulicami ponad 400 miast w Polsce. Rok temu zorganizowano je w ponad 300 miejscowościach.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama