statystyki

KE: 13 stycznia komisarze przeanalizują sytuację w Polsce

04.01.2016, 16:22; Aktualizacja: 04.01.2016, 16:42
Według źródeł unijnych Komisja nie może rozpocząć procedury, dopóki nie otrzyma formalnej odpowiedzi ze strony polskich władz

Według źródeł unijnych Komisja nie może rozpocząć procedury, dopóki nie otrzyma formalnej odpowiedzi ze strony polskich władzźródło: ShutterStock

Najbliższa debata Komisji Europejskiej o sytuacji w Polsce nie otwiera procedury w sprawie zagrożeń dla państwa prawa. Guenther Oettinger, komisarz odpowiedzialny za gospodarkę cyfrową, nie wyklucza jednak otwarcia takiej procedury w przyszłości.

Reklama


Reklama


13 stycznia kolegium komisarzy będzie omawiać ostatnie zmiany dotyczące Trybunału Konstytucyjnego i ustawy medialnej. Ale rzecznik Komisji Margaritis Schinas zaprzeczył doniesieniom, że oznacza to początek działań Komisji, przewidzianych w unijnym prawie.

"To jest debata orientacyjna, którą przewodniczący Juncker chce odbyć razem z komisarzami 13 stycznia. To nie jest pierwszy etap procedury z marca 2014 roku" - powiedział Schinas.

Procedura przewiduje trzy etapy: ocenę Komisji, czy istnieją wyraźne przesłanki wskazujące na systemowe zagrożenie dla państwa prawnego; zalecenie Komisji, skierowane do danego kraju członkowskiego, a następnie monitoring działań podjętych przez dane państwo członkowskie. W przypadku braku zadowalających działań Komisja może skorzystać z możliwości przewidzianej w artykule 7. unijnego Traktatu, który dopuszcza środek ostateczny, a więc zawieszenie danego kraju w prawach do głosowania.

Według źródeł unijnych Komisja nie może rozpocząć procedury, dopóki nie otrzyma formalnej odpowiedzi ze strony polskich władz na listy wiceszefa Komisji Fransa Timmermansa. Przed Nowym Rokiem wysłał on do polskiego ministra spraw zagranicznych i ministra sprawiedliwości listy w sprawie Trybunału Konstytucyjnego i ustawy medialnej.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

 • ela(2016-01-04 20:12) Odpowiedz 20

  Co tu analizować? Przecież naród wybrał demokratycznie p.Prezydenta i PIS. Gdzie byliście ,kiedy za czasów PO-PSL afera ,aferą przeganiała afery?,kiedy szastano pieniędzmi podatnika u p. Sowy?,kiedy podwyższono wiek emerytalny? itd......Pytam się, gdzie wtedy byliście?

 • mądra(2016-01-04 19:41) Odpowiedz 21

  Są to dowody na to, że Polska nie jest już wolnym niepodległym państwem. Unia za nic ma demokratyczne wybory większości Polaków.

 • Niech bronią praw swoich (2016-01-04 17:11) Odpowiedz 21

  obywatelek gwałconych przez muslimów. To jest łamanie praw podstawowych! Wpychanie do Polski muslimów, to jest łamanie praw podstawowych! I naszych i ich! Należy wnieść wniosek o objęcie Niemiec nadzorem europejskim. Czas najwyższy, zanim znów przysporzą ludzkości milionów ofiar.

 • Niech analizują ...(2016-01-04 17:26) Odpowiedz 20

  .... bałagan jaki narobił się w związku z uchodźcami i jak temu zaradzić. Granice Unii Europejskiej są dziurawe jak ser szwajcarski, prawie niestrzeżone. To są problemy do analiz , a nie wtrącanie się w wewnętrzne sprawy krajów członkowskich, które radzą sobie lepiej niż inne.

 • nk(2016-01-04 17:14) Odpowiedz 10

  No to chyba wiadomo, co zrobić? Nie udzielać oficjalnej odpowiedzi i będą mieli związane ręce.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • o zgrozo(2016-01-05 01:10) Odpowiedz 01

  co wy zakute lby pisowskie piszecie wypier ......la polske z UE i wtedy zobaczymy czy bedziecie tak kozaczyc dupowłazy katolicko-pisowskie pamiętajcie Hitler i Stalin tez byli kurduplami ok 160cm.wzrostu i caly świat wie jak ich politykowanie się skonczylo a zaczynali też od mydlenia oczu swoim obywatelą,zastanówcie sie na co pozwalacie zanim nie jest za pózno

  Pokaż odpowiedzi (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama