statystyki

Zakładanie własnej firmy okiem psychologa. Gorzki smak sukcesu?

24.01.2015, 09:30
Jakie czynniki wewnętrzne wpływają na osiągnięcie sukcesu?

Jakie czynniki wewnętrzne wpływają na osiągnięcie sukcesu? źródło: ShutterStock

Co niesie za sobą uruchomienie własnej firmy? Jakie zmiany zachodzą w osobowości? Drugi wymiar przedsiębiorczości kobiet odkryła psycholog SWPS, która w ramach badań dowiodła, że założenie biznesu wpływa na ich postawy, przekonania i temperament. 

Reklama


Reklama


Czy istnieje kod odpowiedzialny za sukces biznesowy kobiet? Metaforycznie można tak powiedzieć. Kobiety, które odniosą sukces w biznesie różnią się temperamentem, osobowością, przekonaniami i postawami od tych, które poniosą porażkę lub nie zamierzają zajmować się biznesem. Co więcej, samo rozkręcenie własnej firmy powoduje zmiany ich przekonań i postaw. – Jest to tak ważne wydarzenie życiowe, że może nawet modyfikować cechy temperamentu – tłumaczy dr Magda Drzewiecka-Sarosiek, która przeprowadziła specjalne badania na ten temat w ramach pracy doktorskiej w SWPS. Autorka postawiła sobie za cel sprawdzenie, co wpływa na sukces przedsiębiorczy, a następnie jak zmienia on kobiety.
Badanie przeprowadziła wśród prawie 450 pań, z których połowa właśnie podjęła decyzję o założeniu własnej firmy i po roku od podjęcia tej decyzji. Pozwoliło to na porównanie tej samej grupy w dwóch ważnych życiowo momentach. Wyniki wyraźnie pokazują, że na decyzje o podjęciu ryzyka zawodowego wpływają temperament, osobowość i poczucie własnej przedsiębiorczości. – Badanie wykazało, że inne zmienne decydują o intencji przedsiębiorczej, a inne o obiektywnym i subiektywnym sukcesie w spełnieniu planów zawodowych – dodaje dr Drzewiecka-Sarosiek. 

Jakie czynniki wewnętrzne wpływają na osiągnięcie sukcesu? Cechy temperamentu i osobowości pośrednio wpływają na osiągnięcie przez kobietę sukcesu biznesowego, ale bezpośrednio decyduje o tym intensywność odczuwanych pozytywnych emocji. O tym, czy czuje, że sukces odniosła, decyduje tylko jej temperament. Jak dodaje badaczka, panie których plan na biznes powiódł się, prezentują najniższy poziom reaktywności emocjonalnej (co oznacza dużą odporność emocjonalną) i perseweratywności (mają małe skłonności do rozpamiętywania i przeżywania minionych zdarzeń), a także najwyższy poziom aktywności, wytrzymałości, ekstrawersji, sumienności, optymizmu, przekonania o własnej skuteczności i zadowolenia z życia. – Osoby, które łatwiej się relaksują, patrzą optymistycznie w przyszłość, oczekują najlepszego nawet w niepewnych czasach, zazwyczaj osiągają lepsze wyniki biznesowe – dodaje autorka. 

Analiza wyników pokazała, że wbrew potocznej opinii jakoby temperament był genetycznie ukształtowany i niezmienny, tak nie jest. Cechy temperamentu ulegają zmianie w wyniku zdarzeń uważanych za pozytywne, tj. sukcesu. – Okazało się, że cena, jaką trzeba zapłacić za sukces w prowadzeniu firmy, jest z początku negatywna. W pierwszym etapie kariery zauważalne są zmiany cech temperamentu (spadek wrażliwości i wytrzymałości), przekonań (zmniejszenie poczucia własnej skuteczności przedsiębiorczej i poziomu optymizmu), a także wzrost stresu – mówi dr Drzewiecka-Sarosiek. Według statystyk obecnie w Polsce notuje się najwyższy w Europie i na świecie wskaźnik przedsiębiorczości kobiet. Jednak, jak twierdzi psycholog, jest stosunkowo mało badań prowadzonych w tym zakresie w kraju. Większość z nich dotyczy głównie mężczyzn albo stanowią studium porównawcze różnych grup: bezrobotnych, samozatrudnionych i pracowników firm. Brakuje badań monitorujących losy tej samej grupy w dłuższym odcinku czasu. 

Wyniki badania mogą okazać się przydatne przy tworzeniu programów szkoleń dla kobiet przedsiębiorców, ponieważ pokazują zasadność rozwijania różnych umiejętności w zależności od etapu firmy. – Na początku należy głównie oddziaływać na poczucie skuteczności poprzez inwestowanie w wiedzę z zakresu zarządzania firmą, księgowości, marketingu, analizy branży i konkurencji. W fazie prowadzenia firmy najważniejsze jest natomiast zadbanie o dobrostan kobiet. Warto postawić wtedy na wsparcie emocjonalne w postaci coachingu indywidualnego lub spotkania networkingowe z większą grupą – mówi dr Drzewiecka-Sarosiek. Jak dodaje autorka, te wskazówki dotyczą również wsparcia ze strony najbliższych osób – merytorycznego, a potem mentalnego.

Badanie zostało przeprowadzone w latach 2012-2013, w ramach pracy doktorskiej Magdy Drzewieckiej-Sarosiek obronionej w 2014 roku pod opieką naukową dr hab. Anny Zalewskiej, prof. SWPS. 

Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej to nowoczesne centrum naukowo-dydaktyczne, które oferuje interdyscyplinarne studia społeczno-humanistyczne w Warszawie, Wrocławiu, Sopocie, Poznaniu i Katowicach. Od 17 lat uczelnia jest jednym z najważniejszych ośrodków studiów psychologicznych w kraju. Obecnie kształci około 14,4 tys. studentów. Uczelnia posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora w dyscyplinach: psychologia (w Warszawie i Wrocławiu), kulturoznawstwo, socjologia i prawo oraz doktora habilitowanego w dyscyplinach psychologia (w Warszawie i Wrocławiu) i kulturoznawstwo. Tradycją SWPS są cykle otwartych imprez naukowych, popularnonaukowych i kulturalnych. Częstymi gośćmi uczelni są światowej sławy naukowcy, znani artyści i przedstawiciele świata mediów. SWPS jest organizacją społecznie odpowiedzialną, m.in. wspiera rozwój sztuki, realizując cykl wydarzeń Kultura Wysokich Napięć.

Reklama


Źródło:Informacja prasowa

Reklama

 • Krzysztof Kornatowicz(2015-01-24 09:56) Odpowiedz 00

  Mam nadzieję , że z takimi badaniami tytułu doktora badaczka nie osiągnęła . Przecież nawet człowiek mniej rozwinięty zdaje sobie sprawę , że cechy osobnicze maja wpływ na stosunek do pracy , nauki i osiągniętej pozycji społecznej . Przecież różnica pomiędzy inteligentnymi , uzdolnionymi , zaradnymi i pracowitymi a mniej inteligentnymi ,do tego leniwymi beztalenciami jakaś musi być ! Ponadto robienie badań na przedsiębiorcach , którzy zaledwie od 12 miesięcy prowadzą swoje działalności gospodarcze nie określa już , w tak krótkim czasie ich sukcesu . Porażkę to może już tak . Więc co to za wybitne badania opisujecie na populacji 450 osób ? Przecież z tą sztucznie prowadzoną polską gospodarką , w której rządy świadomie rugują obywateli z obrotu gospodarczego , poprzez wysokie koszta prowadzenia działalności gospodarczej i świadomie monopolizowanym obcymi marketami handlu , badać można jedynie zwątpienie w swoja inteligencję inteligentnych osobników po roku prowadzenia swoich przedsiębiorstw . Badać można stopień zniechęcenia do kontynuacji podjętych wyzwań . Badać można wzrost świadomości politycznej , a nie sukcesów . Co to za bzdury i kto je oceniał ? Krzysztof Kornatowicz

 • zus(2015-01-24 15:44) Odpowiedz 00

  Zakłądanie własnej firmy w Polsce na pewno może się przyczynić do nerwicy i bankructwa.

  Jeślik kogoś interesuje optymalizacja kosztów zus i zapewnienie sobie brytyjskiej emerytury, to zapraszam do kontaktu: 606 543 107

 • Jaaa(2015-05-25 15:55) Odpowiedz 00

  Wydaje mi się,że dobrym wyjściem, kiedy zaczyna się prowadzenie własnego biznesu, jest szukanie oszczędności np. w księgowaniu. J a w tym celu używam www.wfirma.pl rozwiązanie online, które dla mnie osobiście jest bardzo wygodne.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama