statystyki

Burza wokół lasów państwowych. Próba "zawłaszczenia"?

20.12.2014, 11:51; Aktualizacja: 20.12.2014, 12:12

Burza wokół lasów państwowych. Chodzi o projekt zmian w konstytucji, który przewidywał, że lasy stanowiące własność Skarbu Państwa nie podlegają przekształceniom własnościowym z wyjątkiem uzasadnionego celu publicznego. W środę odbyło się głosowanie w tej sprawie, zakończone odrzuceniem projektu.

Reklama


Reklama


Dziś w radiowej Trójce Joachim Brudziński z PiS przekonywał, że proponowana zmiana w konstytucji to próba zawłaszczenia lasów państwowych.

"Chodzi tu o wprowadzenie do konstytucji tylnymi drzwiami takiej możliwości, że zwykłą większością głosów (..) to dziedzictwo od 90 lat stanowiące własność wszystkich Polaków będzie prywatyzowane" - powiedział.

Zmiany w konstytucji bronił Jarosław Kalinowski z PSL. Jego zdaniem proponowany zapis byłby dużo lepszym zabezpieczeniem niż to, co jest do tej pory.

Posła PSL poparł Henryk Wujec z Kancelarii Prezydenta. Według niego zapis w konstytucji powinien być. "Trzeba czasami zrobić coś co jest konieczne dla dobra publicznego, co nie uszczupli dobra lasów dla narodu, więc jestem za tym, żeby tu była większa elastyczność" - powiedział. 

Według Włodzimierza Czarzastego z SLD to kolejna sprawa, o której społeczeństwo nie zostało w sposób właściwy poinformowane. W jego opinii należałoby tej kwestii poświęcić znacznie więcej czasu. 

Podobnie uważa Wanda Nowacka z Twojego Ruchu. Jej zdaniem zabrakło woli ze strony parlamentarzystów, aby podjąć dyskusję publiczną na ten temat. 

Prac nad zmianą w konstytucji bronił Rafał Grupiński. Podkreślił, że trwały blisko rok. "Nie brakowało czasu na dyskusje" - powiedział polityk PO.

Do zmiany konstytucji w sprawie lasów zabrakło 5 głosów. W głosowaniu brało udział 291 posłów. 150 było przeciw. Ustawę o zmianie konstytucji Sejm uchwala większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. W czasie głosowań posłowie odrzucili poprawkę PiS, która zakazywała jakichkolwiek przekształceń własnościowych w lasach, należących do Skarbu Państwa.

Reklama


Źródło:IAR
Tagi:z kraju

Reklama

  • I to byłby...(2014-12-21 09:47) Odpowiedz 10

    ...już koniec! Kto zgasiłby światło ?

  • CVV(2014-12-22 08:45) Odpowiedz 10

    Jak można Konstytucję zmieniać bez debaty publicznej? Po cichu, po nocy to wchodzą złodzieje

  • Stan.(2015-02-20 19:48) Odpowiedz 10

    RĘCE PRECZ OD LASÓW PAŃSTWOWYCH!!!

  • satyr(2014-12-22 12:49) Odpowiedz 10

    "Co by tu jeszcze spieprzyć Panowie, co by tu jeszcze?". Słowa starej piosenki Wojciecha Młynarskiego z założenia odnoszące się do minionej epoki, znakomicie odnalazły się w skrzeczącej rzeczywistości! Po 1989r. w Polskiej gospodarce został jedynie relikt zwany: Lasy Państwowe. To nic, że przynosi on zyski i to nie małe. To nic, że daje pracę tysiącom ludzi, zatrudnia wysoko wykwalifikowane kadry. Prowadzi szkolnictwo zawodowe. I w końcu, co nie mniej istotne daje milionom Polaków sposobność darmowego kontaktu z naturą, możliwość pozyskiwania runa leśnego, właściwej hodowli zwierzyny dziko żyjącej . Dla krótkotrwałej korzyści, wzorem lat ubiegłych, za bezcen oddać "nierentowną" instytucję w prywatne ręce, a one doprowadzą je do rozkwitu. tak jak w Czechach, Rumunii, Litwie i Węgrzech. Tak ja we Francji, Niemczech gdzie ludzie na las mogą sobie popatrzeć w tv lub zza szyb pędzącego betonowa autostrada auta...

  • TT(2014-12-20 22:46) Odpowiedz 10

    Jest to tak prostackie, że ciężko w to uwierzyć. Najwyższy akt prawa, niemal świętość, a w istocie rzeczy wystarczy banda złodziei, (bo jak nazwać ludzi, którzy to robią po cichu i bez zgody społeczeństwa) żeby sobie zalegalizować sprzedaż majątku o strategicznym znaczeniu (ziemia i jednocześnie trudna do oszacowania wartość mater.)

  • KALIF(2014-12-20 12:52) Odpowiedz 10

    POLSZEWIKI PO OSŁONĄ NOCY CHCIAŁY DOBRAC SIĘ DO LASÓW
    W nocy ze środy na czwartek rządząca koalicja Platformy i PSL-u znowu zdecydowały się „pomagać” przedsiębiorstwu Lasy Państwowe proponując wprowadzenie do Konstytucji RP dziwnego zapisu, który z jednej strony miał bronić jego zasoby przed prywatyzacją z drugiej otwierał do niej furtkę.
    Zapis proponowany przez większość rządową miał brzmieć „lasy stanowiące własność Skarbu Państwa nie podlegają przekształceniom własnościowym z wyjątkiem uzasadnionego celu publicznego”.
    Wyjątki te określałaby stosowna ustawa więc jak łatwo się domyślać jeżeli znalazłaby się w Sejmie większość, która szeroko zakreśliłaby uzasadniony cel publiczny to zasoby Lasów Państwowych mogłyby być użyte np. do zaspakajania roszczeń reprywatyzacyjnych.

    PO i PSL [ZSL] JEST JAK JEMIOŁA GDY JEMIŁOA OPANUJE DRZEWO TO DRZEWO PO PEWNYM CZASIE OBUMIERA

  • zin(2014-12-22 10:32) Odpowiedz 10

    Wyspecjalizowali się POszuści w nocnych zmianach - nawet nie prawnik sie zorientuje , że była próba prywatyzacji tylnymi drzwiami .

  • a(2014-12-23 09:35) Odpowiedz 10

    ...won bydło od Konstytucji RP, bo na widłach się was wyniesie. Trzymać swoje sprzedajne łapska przy sobie...

  • tylko marszałek(2014-12-20 17:07) Odpowiedz 00

    Co za ludzie nami rządzą to przechodzi wszelkie wyobrażenia. Szkoda, że nie można sklonować marszałka Piłsudskiego aby pogonił tych szkodników naszego Narodu.

  • gucio(2014-12-21 22:50) Odpowiedz 00

    Zabrakło 50 głosów-brak matury nie zwalnia z poprawnego liczenia.

  • Robert Grzeszczyk(2014-12-30 20:03) Odpowiedz 00

    krótką historię, lecz już ponad 3 letniej batalii o wprowadzenie do Konstytucji zapisu gwarantującego status i stan umieściłem na facebook:
    https://www.facebook.com/robert.grzeszczyk.3/posts/803497776362641?pnref=story
    zapraszam