Większość Polaków (62 proc.) uważa, że sytuacja w Polsce zmierza w złym kierunku, a tylko jedna piąta (21 proc.) ocenia ją pozytywnie - wynika z sondażu CBOS.

Znacznie gorzej niż w lipcu postrzegany jest stan gospodarki kraju. Wzrósł odsetek badanych uważających, że jest on zły (o 6 punktów, do 40 proc.), a zmalał tych, którzy oceniają, że ani dobry, ani zły (o 5 punktów, do 35 proc.).

Od lipca nieco pogorszyły się opinie na temat materialnych warunków życia - zmalał odsetek osób oceniających je pozytywnie (o 4 punkty, do 46 proc.), a wzrósł odsetek tych, które postrzegają je jako złe (o 3 punkty, do 12 proc.).

Trochę lepsze niż w lipcu są oceny sytuacji w zakładach pracy - mniej zatrudnionych wyraża niezadowolenie z niej (spadek o 4 punkty, do 10 proc.), a więcej określa ją jako przeciętną (wzrost o 3 punkty, do 33 proc.).

W sierpniu istotnie wzrósł odsetek ankietowanych uważających, że w ciągu roku sytuacja w kraju się pogorszy (o 6 punktów, do 31 proc.), a zmniejszył się tych, którzy nie spodziewają się zmian w tym zakresie (o 5 punktów, do 48 proc.).

Znacząco pogorszyły się też prognozy sytuacji gospodarczej w kraju - o 10 punktów wzrósł odsetek osób spodziewających się zmian na gorsze (do 25 proc.), jednocześnie zmniejszyły się grupy optymistów (o 5 punktów, do 16 proc.) oraz respondentów nieprzewidujących zmian (o 5 punktów, do 49 proc.).

CBOS przeprowadził badanie metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 19-25 sierpnia 2014 roku na liczącej 980 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.