statystyki

Paczkowski: Pakt Ribbentrop-Mołotow to był IV rozbiór Polski

23.08.2014, 11:00

Pakt Ribbentrop-Mołotow można śmiało nazwać czwartym rozbiorem Polski. W taki sposób podpisany 75 lat temu niemiecko - sowiecki układ ocenia profesor Andrzej Paczkowski.

Reklama


Reklama


Historyk przypomniał, że formalnie był to pakt o nieagresji zawarty między Trzecią Rzeszą a Związkiem Radzieckim. Zawierał on jednak tajny protokół dodatkowy, zakładający między innymi podział terytorium Polski między obu przyszłych agresorów. Ponadto, w sowieckiej strefie wpływów miała się znaleźć Łotwa, Estonia i Besarabia.

Jak to się stało, że dwa, wrogie wobec siebie ideologicznie kraje podpisały takie porozumienie? Zdaniem profesora Andrzeja Paczkowskiego zwyciężył pragmatyzm i interesy obu państw, które w tamtym czasie w dużym stopniu się pokrywały. Historyk wyjaśnił, że oba państwa ideologię traktowały jako instrument, a nie jako jedyny czynnik kształtujący ich politykę. Dlatego nad wzajemnymi niechęciami przeważyły obustronne korzyści, przewidywane w umowie.

Pakt Ribbentrop-Mołotow został podpisany 23 sierpnia 1939 roku, na kilka dni przed wybuchem II wojny światowej, rozpoczętej inwazją Trzeciej Rzeszy na Polskę 1 września. Sowieci swoje zobowiązania wynikające z umowy wykonali 17 września, po wkroczeniu Armii Czerwonej na terytorium Rzeczpospolitej. Później ustalenia paktu były modyfikowane - Związek Radziecki odstąpił Trzeciej Rzeszy część Mazowsza i Lubelszczyzny. Niemcy w zamian zgodzili się na oddanie Sowietom Litwy.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

 • KALIF(2014-08-24 08:47) Odpowiedz 00

  współpraca Niemiec z Rosją czy z Sowietami jest śmiertelnym zagrożeniem dla Europy Wschodniej

 • Geniusz....(2014-08-23 12:25) Odpowiedz 00

  ...ludzie geniusz..., że też do tej pory nikt na to nie wpadł.

 • S.O.(2014-08-23 14:12) Odpowiedz 00

  Dla prawdy historycznej należy dodać, że takie Pakty o nieagresji zawarła też Polska i z CCCP i z III Rzeszą. Dopóki trwała walka z Niemcami, CCCP nie złamał tego paktu z Polską, a 17 września wkroczył na tereny II RP po ucieczce legalnych władz przez Zaleszczyki za granicę, a więc kiedy to oficjalnie państwo przestało istnieć.Nie podjęto walki z CCCP , zgodnie z rozkazem Naczelnego Wodza i oddziały wojskowe zostały internowane w CCCP. Jedynie zamordowanie w Katyniu i Ostaszkowie internowanych Oficerów było zbrodnią !

 • starszy historyk(2014-08-23 20:13) Odpowiedz 00

  Szanowny historyk nie wyjaśnił dlaczego sojusznicy Polski wypowiedzieli wojnę Niemcom 3 września a 17 września nie zrobili nic. Czy Brytyjczycy i Francuzi mieli umowę z ZSRR o współpracy i 4 rozbiorze Polski? Sowieci postąpili tak jak Polacy w 1938 roku z Czechosłowacją.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama