statystyki

Sawicki: Polska pierwszą ofiarą sankcji nałożonych na Rosję. Liczę na solidarność UE

31.07.2014, 07:03; Aktualizacja: 31.07.2014, 07:22
Marek Sawicki

Marek Sawickiźródło: newspix.pl

- Polska jest pierwszą ofiarą sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję - powiedział w Poznaniu minister rolnictwa. Marek Sawicki spotkał się z grupą około 200 wielkopolskich rolników. W ten sposób odniósł się do rosyjskiego embarga na eksport naszych warzyw i owoców.

Reklama


Reklama


Marek Sawicki uważa, że Unia Europejska powinna okazać solidarność polskim rolnikom i sadownikom, którzy nie będą mogli eksportować swoich produktów do Rosji.

Minister oczekuje, że Unia zastosuje stosowne rekompensaty. W jego ocenie straty polskich rolników mogą przekroczyć miliard euro - taka była bowiem wartość polskiego eksportu do Rosji w ubiegłym roku.

Marek Sawicki jutro chce złożyć w Brukseli wniosek do Komisji Europejskiej dotyczący strat polskich rolników. Jak podkreśla minister, nie tylko polscy rolnicy powinni ponosić konsekwencje światowej polityki wobec Rosji i dlatego oczekuje solidarnej odpowiedzialności Europy. Marek Sawicki zaznacza, że eksport polskich produktów żywnościowych rósł w ostatnich latach, a rosyjska część tego eksportu była dla naszego kraju istotna.

Minister Sawicki uważa, że jeśli polska żywność nie trafi do Rosji, to nie uda się jej w całości sprzedać na innych rynkach zagranicznych. Zdaniem ministra rolnictwa europejskie sankcje, zamiast uderzać w Putina i oligarchów, uderzają w polskich rolników i rosyjskie społeczeństwo. Rosyjscy konsumenci stracą dostęp do polskich jabłek i innych produktów, które wyróżnia doskonała jakość i przystępna cena - dodaje minister.

- Widać w tej sprawie, jak polityka przyczynia się do zachwiania na rynku - kwituje minister.

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

 • Czy to aby...(2014-07-31 07:47) Odpowiedz 00

  ...pan minister nie jest ofiarą ?...a mięso na Ukrainę to pryszcz ?...

 • Michał(2014-07-31 08:21) Odpowiedz 00

  Nie liczmy na solidarność tylko niech się Pan Sawicki bierze do roboty i zamiast wizyt gospodarskich po Mazowszu zacznie wizyty handlowe w innych krajach i podpisuje kontrakty na sprzedaż polskich płodów rolnych.

 • humer(2014-07-31 08:47) Odpowiedz 00

  A palców ci wystarczy?

 • Polak(2014-07-31 10:05) Odpowiedz 00

  No cuz unia?Ten twór nas nie obroni.POpaprańcy grzebią w mrowisku-Rosja i chcą aby to oni na kolanach do nas przyszli.Mylą się niech tżąsą szabelką dalej to reszta europy się obłowi naszym kosztem.

 • humer(2014-07-31 10:42) Odpowiedz 00

  Ty, polak, ty ostatnia ruska dupa jesteś!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama