statystyki

Kwaśniewski: Rosja nie spisze Ukrainy na straty

25.02.2014, 15:20; Aktualizacja: 25.02.2014, 15:21
Aleksander Kwaśniewski

Aleksander Kwaśniewskiźródło: newspix.pl

Rosja nie spisze Ukrainy na straty - uważa Aleksander Kwaśniewski. Były prezydent analizował sytuację naszego wschodniego sąsiada.

Reklama


Reklama


Aleksander Kwaśniewski, podczas spotkania poświęconego przyszłości Ukrainy organizowanego przez ośrodek dialogu i analiz Think Tank oraz Centrum Stosunków Międzynarodowych, mówił między innymi, że Ukraina w polityce zagranicznej Rosji zajmuje bardzo ważną pozycję i Moskwa nie może pozwolić sobie na pasywną politykę wobec swojego sąsiada. Jego zdaniem Rosja dysponuje bardzo szerokim wachlarzem możliwości. Moskwa może, tłumaczył Kwaśniewski , zmobilizować rosyjską ludność Krymu do referendum secesyjnego, ma też wojska w Sewastopolu, ma ogromne wpływy w strukturach władzy i w mediach. Były prezydent uważa, że Rosja nie musi stosować instrumentów z "najwyższej i najbardziej ryzykownej półki". 

Aleksander Kwaśniewski uważa, że Rosja wywierając nacisk na Ukrainę może wykorzystywać kwestię Krymu, na którym mieszka ponad 50 procent Rosjan i zaledwie 20 procent Ukraińców.

Zdaniem Aleksandra Kwaśniewskiego Rosja może też zastosować naciski przez blokadę współpracy gospodarczej z Ukrainą. Dlatego zdaniem byłego prezydenta, Unia Europejska musi rozmawiać z Rosją w sprawie Ukrainy.

W związku z tym, według Kwaśniewskiego, nowe władze Ukrainy, budując nową rzeczywistość społeczno-polityczną, będą musiały uporać się z presją Rosji ale także problemem wszechobecnej korupcji i ogromnych nierówności społecznych. 

Zdaniem byłego prezydenta największą nadzieję na wykorzystanie obecnej szansy dla Ukrainy daje tamtejsze społeczeństwo, które jak tłumaczy zaczyna być coraz bardziej świadome, coraz silniejsze i bardzo zdeterminowane by iść w stronę Europy. Były prezydent zwraca również uwagę, że dużym wyzwaniem dla nowych władz Ukrainy będzie "wmontowania" ludzi majdanu w życie polityczno-społeczne. Ważne jest, by choć kilku przywódców majdanu znalazło się w nowych władzach. 

Reklama


Źródło:IAR

Reklama

 • EWA(2014-02-26 08:06) Odpowiedz 00

  Pan Kwaśniewski nie rozumie, że są państwa odbające o swoje interesy i państwa-wydmuszki. Dla państwa -wydmuszki, czyli Polski dbałość o interesy rodaków jest niezrozumiała.
  Gdyby na miejscu Rosji były USA - to Krym już dawno byłby amerykański, a majdan w calości w Guantanamo. (przy okazji - majdan ma tworzyć rząd, oczywiście "demokratyczny").
  Oczywiście państwo-wydmuszka Polska nie potrafi bdać nawet o losy Polaków na LItwie - od lat. Dlatego Litwa gra Polsce na nosie, a nasza biedna drogówka (oglądałam film) nie potrafi poradzić sobie z litewskimi tirami łamiącymi prawo(w państwie-wydmuszce wolno wszystko).
  Żałosne

 • Hm ...(Anioł Stróż polityków)(2014-02-26 09:21) Odpowiedz 00

  Panie Prezydencie! Mimo znawstwa polityki Kremla, to nie powinien Pan „wywoływać wilka z lasu”, bo to woda na młyn rosyjskich rozgrywaczy. Niech Pan posłucha dzisiejszych ciekawych, wyważonych , rozsądnych (sic!) wypowiedzi ministra Siemoniaka na antenie Polskiego Radia. Panowie mogliby na ten temat odbyć debatę publiczną. Byłby to dobry program edukacyjny. A nie przyszło Panu do głowy, żeby zainicjować aktywność ONZ wobec zagrożeń, o których Pan mówi? ...Niech mi Pan wierzy, warto jest teraz raczej działać, niż mówić. To tyle.

 • UJ Krakow(2014-02-25 16:06) Odpowiedz 00

  Skad ten pijak pisze o korupcji na Ukrainie,gdy sam jest skorupowanym pijakiem

 • Jest takie powiedzenie:(2014-02-25 16:43) Odpowiedz 00

  Kwachu do piachu.

 • Tych 2-ch satrapów ze Wschodu(2014-02-25 18:38) Odpowiedz 00

  czeka też MTK, tylko kwestia kiedy to się zmaterializuje - dlatego niech bronią własnych 4-ech liter.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama