Na dzisiejszym kongresie PiS pokazał, że nie ma konkretnych recept na poprawę poziomu życia Polaków. Kłopot ma nawet z diagnozą stanu obecnego - tak minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz skomentował propozycje programowe PiS, przedstawione na dzisiejszym kongresie partii. Oto oświadczenie Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Zresztą trudno, aby chwalił się tym, że zagrożenie ubóstwem i wykluczeniem społecznym spadło w Polsce z 40% za rządów PiS do 27% w 2012. Mimo kryzysu w całej Europie udało nam się poprawić poziom zatrudnienia – z 60% w 2006 roku do 65% w 2012.

Co PiS ma do zaproponowania Polakom szukającym pracy? Utyskuje na nieskuteczne szkolenia i staże dla bezrobotnych, ale gdy rządził nie zrobił nic, żeby zmienić ich charakter. Dopiero my wprowadzamy nowe instrumenty wsparcia: bony zatrudnieniowe, na zasiedlenie, pożyczki na start biznesu i tworzenie nowych miejsc pracy, trójstronne umowy szkoleniowe czy grant na telepracę.

To zaledwie element szerszego Paktu dla Pracy, który przygotowaliśmy w ministerstwie. Składa się na niego reforma urzędów pracy, zmiany w umowach cywilnoprawnych, wzmocnienie Państwowej Inspekcji Pracy, programy dla młodych – „Wsparcie w Starcie” oraz „Gwarancje dla Młodych”. W sumie w tym roku na pomoc osobom szukającym pracy przekażemy prawie 12 mld zł. To ponad dwukrotnie więcej niż w 2007 roku, kiedy rządził PiS.

W czasie kongresu padła m.in. obietnica wydłużenia urlopów macierzyńskich nawet do 6 lat. Dlaczego PiS nie zrobił tego, gdy rządził? Wówczas urlop macierzyński wynosił zaledwie 18 tygodni. To ten rząd, w znacznie trudniejszych czasach, zdecydował się na rewolucyjny krok i wydłużył urlopy rodzicielskie – dla obojga rodziców – aż do roku. Oceniajmy fakty, a nie puste obietnice.

PiS obiecuje łatwiejszą dostępność przedszkoli. My chcemy pomagać rodzicom od pierwszych miesięcy życia dziecka. Jeszcze w 2006 roku w Polsce było zaledwie 371 żłobków. Zeszły rok skończyliśmy już z 1320 placówek dla najmłodszych. Cały czas będą powstawać następne dzięki ułatwieniom wprowadzonych w ustawie żłobkowej.