statystyki

Bartoszewski: Żona Radosława Sikorskiego Anne Applebaum zasługuje na polskie obywatelstwo

11.12.2012, 14:28; Aktualizacja: 11.12.2012, 14:45
  • Wyślij
  • Drukuj
Władysław Bartoszewski

Władysław Bartoszewskiźródło: newspix.pl

Władysław Bartoszewski tłumaczy Cezaremu Michalskiemu w wywiadzie dla "Wprost", że Anne Applebaum, żona Radosława Sikorskiego, powinna dostać polskie obywatelstwo. "Uważam, że (Anne Applebaum) jak najbardziej zasługuje na polskie obywatelstwo. Wychowuje dwóch swoich synów na Polaków. Pilnuje, żeby po polsku mówili tak samo dobrze jak po angielsku" - tłumaczy były szef MSZ.





Były szef dyplomacji Applebaum opisuje jako osobę "twardą, która z nikim się nie spoufala, a jednocześnie jest żarliwa w sprawach, których broni". "Nawet moi przyjaciele z Niemiec, wydawcy moich książek i niemieccy recenzenci, mówią o Anne Applebaum wyłącznie z uznaniem. Jak w każdym zachodnim kraju książkami i kulturą zajmuje się tam częściej lewica, więc oni też są często lewicowi, nie lubią republikanów, nie lubią konserwatystów, nie lubią Ameryki ani Amerykanów, ale Anne Applebaum są zafascynowani. Oni w niej widzą taką inteligencką bezinteresowność" - podkreśla Bartoszewski w rozmowie ze "Wprost".

"Ona, dostając polskie obywatelstwo, mam nadzieję szybko, stając się Polką żydowskiego pochodzenia, chce być po lepszej stronie polskości. Ale równie ważne jest znaczenie jej decyzji dla stereotypu Polski w środowiskach żydowskich w Ameryce i nie tylko tam. Antysemityzm w Polsce jest, i to bardzo silny, ale to nie jest istota polskości, to nie jest istota polskiego państwa. Tymczasem stereotyp jest taki, że Polska jest straszna, a Żyd nie ma czego tutaj szukać. Anne Applebaum występująca o polskie obywatelstwo pokazuje coś zupełnie innego, że Żyd ma tu czego szukać, skoro dokonuje własnego wyboru, żeby być obywatelem tego państwa" - tłumaczy "Wprost" Bartoszewski.

Wniosek Applebaum

Anne Applebaum złożyła niedawno w Bydgoszczy wniosek o przyznanie polskiego obywatelstwa.

W rozmowie z korespondentem Polskiego Radia w Waszyngtonie Markiem Wałkuskim Applebaum tłumaczyła, że od 20 lat jest związana z Polską. "Mieszkam w Polsce, mój mąż jest Polakiem, moje dzieci są Polakami. Uznałam, że to jest ten czas" - powiedziała dziennikarka.

Dodała, że ma poczucie, że Polska stała się jej drugą ojczyzną.

Applebaum to znana dziennikarka, publicystka "Washington Post". Urodziła się w Waszyngtonie, ukończyła Yale, uczęszczała także do London School of Economics i uniwersytetu w Oksfordzie. Na przełomie lat 80. i 90. była korespondentką "The Economist" w Polsce. Za książkę "Gułag" dostała w 2004 roku Nagrodę Pulitzera.




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Media

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 10

  • 1: Rumun z IP: 83.5.93.* (2012-12-11 15:15)

    Jakim prawem panie Bartoszewski?

  • 2: bezpartyjny z IP: 31.182.255.* (2012-12-11 15:31)

    Obywateli żydowskiego pochodzenia jest już w Polsce na tyle dużo, że jeden więcej czy jeden mniej nie zrobi już różnicy. Obsada rządu o tym świadczy najlepiej. Zrobią sobie z Polski Izrael B - tak na wszelki wypadek gdyby w Palestynie im nie wyszło.

    Znam wielu Żydów polskiego pochodzenia i są bardziej polscy i prawi niż my rdzenni Polacy, ale są i tacy co by nas sprzedali za przysłowiowego srebrnika, są po prostu anty-polonistami mimo, że tu się wychowali i jedli polski chleb i takim nie wolno odpuścić.. Samo życie bez upiększeń. Żona ma prawo mieć obywatelstwo męża i kropka niezależnie skąd pochodzi.

  • 3: Ocalały z watahy z IP: 89.79.95.* (2012-12-11 16:01)

    Ale to, że ma TAKIEGO męża nie najlepiej o niej świadczy. Wolałbym, żeby ona dostała polskie obywatelstwo, ale żeby on takowego zrzekł się!!!

  • 4: !!!!!!!!! z IP: 89.79.95.* (2012-12-11 16:03)

    Ten "pan" jest symbolem naszych czasów. Tytułuje się profesorem, a Bolek po zawodówce ma wyższe wykształcenie. Uważa się za świadka nieludzkich zbrodni w Auschwitz a sam opuścił tenże obóz z uwagi NA ZŁY STAN ZDROWIA.

  • 5: lotta z IP: 77.253.186.* (2012-12-11 16:20)

    Szastacie obywatelstwem Polskim jak kartami rowerowymi! A co mamy powiedzieć Polakom którzy są nazywani autochtonami i dyskryminowani na Litwie, Białorusi i Ukrainie? Czekają na polskie papiery latami!!! Kto zasłużył bardziej na Polskie obywatelstwo?

  • 6: Dr true z IP: 31.174.152.* (2012-12-11 17:32)

    Panie Bartoszewski naprawdę Panu już dziękujemy z cały szacunkiem ! My znamy Pana życiorys choćby fakt zwolnienie z obozu, z powodu złego stanu zdrowia ! Szanujemy to ! Co do istoty polskości, niech Pan sobie daruje bo Pana wspaniały życiorys, jest za mały na te czasy i niestety nie daje Panu prawa, do tego, żeby umoralniać miliony polaków, monarchą Pan nie jest, a i czasy ciemne odeszły w niebyt ! Jest jeszcze jedno dlaczego dziękujemy, chodź by z takiego powodu, że Pana działalność samej Polsce daje mizerne korzyści, co widać w życiu codziennym narodu polskiego, natomiast świetnie przysługuje się narodowi niemieckiemu, jak i żydowskiemu, co pozwala zatrzeć pewne zaszłości, pomiędzy tymi nacjami. Jeżeli Niemcy zdecydują, że Turcy im nie pasują, to jest to ich demokratyczne większościowe prawo i nic takim autorytetom jak Pan do tego ! Jeżeli chce się Pan wykazać to niech zajmie Pan stanowisko, co do niedoli Palestyńczyków i agresji Izraela wobec nich ? Myślę, że nie ma Pan na tyle odwagi z przyczyn oczywistych !

  • 7: Kon Donek z IP: 84.39.170.* (2012-12-11 20:12)

    Czy to ten matołek doprowadził PLL LOT do upadku?

  • 8: genowef z IP: 86.185.180.* (2012-12-12 01:52)

    Nie mam nic przeciwko Pani Applebaum, przykro mi tylko, że taki świński ryj pardon; Bydłoszewski, czy jakiś taki, też ...