Zmianę dotychczasowego prawa w celu przyspieszenia inwestycji w stolicy - proponuje wiceprezes Porozumienia Zbigniew Gryglas. Chodzi m.in. o wprowadzenie prawa własności warstwowej.

Zbigniew Gryglas poinformował na środowej konferencji prasowej w Sejmie, że jego propozycja dotycząca prawa własności warstwowej, jest częścią planu dla Warszawy autorstwa Zjednoczonej Prawicy i zmierza do przyspieszenia inwestycji w stolicy. "To będzie jeden z naszych kluczowych projektów" - zapowiedział poseł.

"Dzisiaj inwestorzy, którzy chcą inwestować w centrach wielkich miast często nie mogą tego czynić, ponieważ prawo własności jest ograniczone do danego terenu. Właściciel działki geodezyjnej jest zarówno właścicielem terenu nad działką jak i pod nią. Prawo własności warstwowej podzieli tę własność na kilka warstw. Umożliwi to przyspieszenie procesów inwestycyjnych" - podkreślił wiceprezes Porozumienia.

Poinformował ponadto, że w Sejmie powstał już specjalny zespół parlamentarny, który zajmie się kwestią prawa własności warstwowej i przyspieszy prace nad ustawą.

Według Kodeksu cywilnego wszystkie budowle i urządzenia trwale z gruntem związane stanowią części składowe tego gruntu i nie mogą być przedmiotem odrębnej własności. Jak podkreśla ekspert zespołu Agnieszka Matusik, "własność gruntu rozciąga się na przestrzeń nad i pod jego powierzchnią, nieruchomość gruntowa przedstawia się jako trójwymiarowa bryła geometryczna". "Takie regulacje uniemożliwiają odrębnym inwestorom budowę równocześnie na powierzchni gruntu oraz pod czy nad nią" - dodała.

Według Matusik propozycja posła Gryglasa miałaby zmienić dotychczasowe przepisy i umożliwić "budowanie odrębnym podmiotom na różnych powierzchniach". "Stworzyć trójwymiarowe działki, które pozwalałyby zabudować powierzchnię nad gruntem, pod gruntem oraz na gruncie przez różne podmioty" - dodała.

"To rewolucyjne rozwiązanie może w znaczący sposób przyspieszyć rozwój stolicy, ale także rozwój innych dużych miast" - podkreślił Gryglas. (PAP)