Mucha powiedział w czwartek w radiowej Trójce, że prezentacji prezydenckich projektów ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym "można spodziewać się" w poniedziałek. Dodał, że po powrocie z Nowego Jorku, Andrzej Duda dokona jeszcze "ostatecznych" poprawek.

"Prezydent będzie się chciał oczywiście zastanowić, rozważyć ostatecznie wszystkie te elementy, które były przedmiotem wcześniejszych prac" - podkreślił Mucha. "De facto te prace są zakończone" - oświadczył.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta powiedział, że nie odbędą się już żadne "pogłębione" konsultacje ws. projektów ustaw o KRS i SN. "Podkreślałem i podkreślam, że to jest też początek procesu tworzenia prawa" - zaznaczył. Mucha wskazał, że po skierowaniu propozycji prezydenta do Sejmu, to tam będą toczyły się nad nimi dalsze prace.

"Ja tutaj bym nie demonizował jakiejś cezury czasowej, związanej z tym, że prezydent upubliczni i zamyka to możliwość rozmowy" - podkreślił Mucha.

Przekonywał również, że oczekiwania społeczne ws. reformy wymiaru sprawiedliwości zostaną "zaspokojone". "To jest dla prezydenta priorytet" - zapewnił wiceszef Kancelarii Prezydenta.

Według Muchy, zmiany zaproponowane przez Andrzeja Dudę będą "cieszyły się powszechnym poparciem" w parlamencie.

Zapytany, czy prezydent sam zaprezentuje swoje projekty ustaw, Mucha odparł, że ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie w piątek. "Po tej decyzji będziemy informować, jaki jest sposób prezentacji projektów ustaw" - zaznaczył.

24 lipca prezydent Duda poinformował, że podjął decyzję o zawetowaniu ustaw: o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa; zapowiedział też przygotowanie swoich projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy.