statystyki

Polak to kombinator i cwaniak? Być może, ale te cechy pozwoliły nam przetrwać

autor: Sebastian Stodolak10.09.2017, 20:00
wybór-drogi-pomysł

Kombinator to ktoś, kto próbuje beznadziejne sytuacje obrócić na swoją korzyść za pomocą środków, które innym nawet nie przyszłyby do głowy. Dlatego podatkowi optymalizatorzy chcący uchronić swój majątek przed grabieżą są kombinatorami, a nie oszustamiźródło: ShutterStock

Kombinowanie i cwaniactwo to nasze przywary narodowe? Trudno o bardziej błędną diagnozę. To cechy pozwalające nam przetrwać.

Na początek ustalmy jedno: walka z mafią jest dobra i należy jej kibicować. Czy to jednak oznacza, że każdy sposób walki z mafią jest dopuszczalny? Nie.

Przykład: rząd pracuje nad nowelizacją prawa, które miałoby dać Krajowej Administracji Skarbowej m.in. dwa nowe przywileje. Pierwszy – wszystkie firmy (od 2018 r.) miałyby przesyłać do KAS wyciągi ze swoich kont bankowych. Codziennie. I drugi – gdyby zachodziło podejrzenie oszustwa podatkowego, szef KAS mógłby zablokować konto danej firmy. Ministerstwo Finansów wylicza, że w ciągu dekady od wejścia w życie nowe przepisy mogą dać budżetowi państwa dodatkowe 47 mld zł. I to wszystko kosztem zaledwie nieszczęścia kombinatorów. Uczciwi mogą spać spokojnie. Imponujące? Możliwe, ale są zastrzeżenia.

Z pokolenia na pokolenie

Nowym przepisom towarzyszy założenie, że każda firma to potencjalny przestępca – a jest ono równie racjonalne, co to głoszące, że każdy posiadacz piłki to potencjalny Robert Lewandowski. Z założenia tego bierze się leninowska zasada „ufaj i kontroluj”. Ma ona w praktyce charakter totalitarny, bo o ile wyłapywanie firm oszukujących na podatkach jest słuszne, o tyle przecież to sam wyłapujący, czyli rząd, ma władzę definiować, czym jest oszustwo. Zyskując dostęp do pełnej wiedzy o transakcjach rynkowych, będzie on mógł tak kształtować prawo, by eliminowało – obok praktyk z gruntu złych – przede wszystkim takie, których ukrócenie może przynieść dodatkowe dochody budżetowe. Wystarczy przeanalizować transakcje, by takie praktyki zidentyfikować i zdelegalizować. W ten sposób ktoś dzisiaj niewinny jutro może być winny, jeśli tylko zostanie wprowadzony przepis uznający jego działanie za przestępcze. W przypadku podatków może się okazać, że oszustami przyszłości będą obecni „optymalizatorzy” – ci, którzy zmniejszają swoje obciążenia podatkowe, wynajdując luki w prawie. Że prawo nie działa wstecz? Ta maksyma co prawda zapisana jest w konstytucji, ale czy dla władzy to jakaś świętość? Nie. Dlatego, gdy państwo stawia sobie za główny cel walkę z kombinatorami, nie powinniśmy się cieszyć, bo to tylko pretekst do zwykłego łatania dziur budżetowych.

Ale walka z kombinatorami jest szkodliwa także dlatego, że ludzi o, nazwijmy to, inwencji wkłada się w jej ramach do tego samego worka co zwykłych oszustów i hultajów. Tymczasem oszust to oszust, żaden kombinator. Kombinator to ktoś, kto próbuje beznadziejne nawet sytuacje obrócić na swoją korzyść za pomocą środków, które innym nawet nie przyszłyby do głowy. Nie jest jednak co do zasady kimś, kto łamie prawo. Dlatego podatkowi optymalizatorzy chcący uchronić przed grabieżą swój majątek są kombinatorami, a nie oszustami.

W kombinowaniu chodzi o wyjątkową życiową zaradność i spryt. Wszyscy więc jesteśmy kombinatorami, gdy wymaga tego sytuacja. Kombinowanie to do tego stopnia polska cecha, że słowo to nie ma właściwie odpowiednika w innych językach.


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny

Reklama

Komentarze (13)

 • Sss(2017-09-11 05:50) Zgłoś naruszenie 527

  A niemcy to najwieksi zlodzieje tego swiata ponad 100 lat nas okradali+ okres wojenny,kradli co mogli i wywozili,wiec oni nie musza i nie musieli kombinowac

  Odpowiedz
 • jorguś2(2017-09-10 21:39) Zgłoś naruszenie 2319

  Co za jołop to wydedukował. Choć nie cierpie Pis-u to właśnie dlatego będe na nich glłosował. Tak długo ja długo bęfą tępić takich jołopów.

  Odpowiedz
 • okradany(2017-09-10 23:59) Zgłoś naruszenie 205

  kombinator,cwaniak,zlodziej i oszust.ale dotyczy to tylko ok.20% spoleczenstwa czyli wyznawcow ryzej zlodziejskiej mafi.

  Odpowiedz
 • Dziki(2017-09-10 22:15) Zgłoś naruszenie 1517

  Lubisz pis lubisz ciemnoty.gratuluję

  Odpowiedz
 • MNJ(2017-09-11 11:31) Zgłoś naruszenie 111

  Kombinowanie i cwaniactwo to żadna hańba, gorzej że zawsze kosztem innego Polaka - i to jest wstyd.

  Odpowiedz
 • Pracujący(2017-09-11 21:27) Zgłoś naruszenie 60

  Niektórzy ludzie uważają, że ciężka praca, pasje i dokładność, to domena głupców, natomiast powodem do dumy w ich mniemaniu jest cwaniactwo, szachrajstwo i świętoszkowatość.

  Odpowiedz
 • Normalka...(2017-09-11 08:09) Zgłoś naruszenie 62

  Z podatkami się nie kombinuje, podatki poprostu się płaci...

  Odpowiedz
 • xxx(2017-09-12 07:35) Zgłoś naruszenie 51

  Dlatego drugą Szwajcarią nigdy Polska nie będzie.

  Odpowiedz
 • brytan(2017-09-11 06:38) Zgłoś naruszenie 50

  nie idzie por to wprowadzam seker a por trzymam na wszelki wypadek to jest kombinowanie a przy podatkach nie majstruję ,

  Odpowiedz
 • nickto (2017-09-10 21:54) Zgłoś naruszenie 41

  Ufaj i kontroluj to nie czasem ktoś inny nie powiedział? Lenin nie był autorem tych słów.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • rr(2017-09-12 08:53) Zgłoś naruszenie 40

  Walka z mafią na zasadach mafii? No to wynik jest z góry wiadomy. Taka gra jest niesprawiedliwa i skazana na przegraną. Mafia nie jest ograniczona niczym, walczący z mafią muszą się trzymać reguł, które jeżeli złamią, to są sami przez siebie karani. To tak jakby rozgrywać mecz w którym jedna drużna biega ze związanymi sznurówkami.

  Odpowiedz
 • no tak(2017-09-14 10:13) Zgłoś naruszenie 00

  Polak to kombinator i cwaniak? Być może, ale te cechy pozwoliły nam przetrwać - tak jak Karaluchy !

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie