Zmiany w programach lekowych choroby Leśniowskiego-Crohna, stwardnienia rozsianego i białaczki limfocytowej zapowiedział w poniedziałek wiceminister zdrowia Marcin Czech, przedstawiając listę refundacyjną, która będzie obowiązywać od września.

"Naszym priorytetem przy tej liście refundacyjnej (...) jest to, aby szanować nasz budżet, a więc postępować w sposób racjonalny, ekonomiczny. Drugim naszym celem jest to, żeby zmniejszyć dopłaty pacjentów i zwiększyć opcje terapeutyczne" - powiedział Czech.

Ogółem na listę dopisano 89 leków (68 w ramach listy aptecznej, 11 w ramach katalogu chemioterapii oraz 10 w ramach programów lekowych).

Pacjenci mniej dopłacą do 366 produktów (od 123,45 zł do 1 gr), a więcej do 286 produktów (od 1 gr do 510,30 zł). Dla 516 produktów spadną ceny detaliczne brutto (od 539,36 zł do 1 gr), a wzrosną dla 148 produktów (od 1 gr do 90 gr).

W związku z wpłynięciem wniosków o skrócenie terminu obowiązywania decyzji refundacyjnych, upłynięciem terminu obowiązywania decyzji refundacyjnych lub odmową refundacji w nowym obwieszczeniu nie znajdą się 23 leki, które dotychczas były refundowane

Od września zmieni się opis programu w leczeniu choroby Leśniowskiego-Crohna, dzięki czemu możliwe będzie ponowne włączenie do leczenia adalimumabem lub infliksymabem dziecka, u którego wystąpiło zaostrzenie choroby już po zakończeniu leczenia.

"To jest odpowiedź na postulaty środowiska lekarskiego zajmującego się tymi dziećmi, a także stowarzyszeń pacjentów. Dzięki temu przy nagłym zaostrzeniu choroby Leśniowskiego-Crohna możliwe będzie szybkie, skuteczne ponowne sięgnięcie po leki" - powiedział Czech.

Z kolei pacjenci od 12. roku życia w programie leczenia stwardnienia rozsianego będą mogli być leczeni fumaranem dimetylu, peginterferonem beta 1a oraz teryflunomidem. Od września możliwe będzie także leczenie pacjentek po zakończeniu ciąży, bez procedury ponownej kwalifikacji, w ramach programu leczenia stwardnienia rozsianego po niepowodzeniu terapii lekami pierwszego rzutu lub szybko rozwijającej się ciężkiej postaci stwardnienia rozsianego.

Refundacją ma być objęty lek Imbruvica w ramach nowego programu w leczeniu chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową. W ramach nowego programu refundowany będzie także lek Pixuvri stosowany w leczeniu chłoniaków złośliwych.

Z kolei w ramach już obowiązującego programu zapobiegania krwawieniom u dzieci z hemofilią A i B, refundowany będzie lek Rixubis. "Pamiętamy o tym, że w tym schorzeniu terapeutycznym wcześniejsza, bardziej skuteczna i bezpieczniejsza interwencja pomaga nam tych chorych prowadzić w ten sposób, że nie dochodzi do krwawień w stawach i chorzy mogą prowadzić normalne życie, normalnie funkcjonować" - powiedział Czech.

Załącznikiem do listy refundacyjnej jest wykaz bezpłatnych leków dla seniorów, który zawiera 1530 preparatów (na poprzednim wykazie znajdowało się ich 1489). Czech powiedział, że dotychczas w ramach programu zrealizowano 27 mln recept na bezpłatne leki, wydano w ten sposób 40 mln opakowań leków.

Wiceminister odniósł się także do protestów osób po przeszczepach, które alarmowały, że kolejny raz podrożała część przyjmowanych przez nich leków. Wiceminister zapewnił, że pacjenci ci "nie są zostawieni bez leczenia" i mogą korzystać ze znacznie tańszych zamienników leków. Przypomniał, że kwestie związane z refundacją leków reguluje tzw. ustawa refundacyjna.

Czech zapowiedział, że w ustawie tej będą zmieniane "wszystkie rzeczy, które dziś stanowią przeszkodę w szybkim procedowaniu wniosków refundacyjnych". Resort przeanalizuje m.in. sposoby konstruowania programów lekowych.

MZ zajmie się także rozwiązaniami dotyczącymi leczenia chorób rzadkich i ultrarzadkich. "To ma być podejście systemowe" - zapowiedział wiceminister.(PAP)