Ponad 250 samotnych, schorowanych i często niesamodzielnych seniorów korzysta z nowoczesnego systemu teleopieki w Poznaniu. Docelowo program ma objąć do 550 starszych poznaniaków.

Jak podkreślił w piątek na konferencji prasowej zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski, działający od kwietnia w Poznaniu system teleopieki jest innowacyjnym rozwiązaniem w skali całego kraju. Roczny koszt jego obsługi to 4 mln zł. Większa część tej sumy pochodzi z unijnego dofinansowania.

„Teleopieka to nowatorski projekt, pierwszy w Poznaniu i jeden z pierwszych w kraju. Polega on na tym, że senior w miejscu swojego zamieszkania otrzymuje tzw. stację bazową, telefon, oraz specjalną opaskę – dzięki temu ma przez cały czas kontakt z naszym centrum teleopieki” – mówił Solarski.

„Na opasce znajdują się dwa przyciski. W momencie zagrożenia życia, lub kiedy z seniorem dzieje się coś złego – nadusza czerwony przycisk i następuje natychmiastowy kontakt z opiekunem. W momencie kiedy senior włączy przycisk, ale nie może rozmawiać – wysyłane są sygnały do najbliższych sąsiadów, rodziny, aby sprawdzili, co się dzieje. Jeśli to nie skutkuje wysyłana zostaje karetka pogotowia. Zielony przycisk służy natomiast do kontaktu z teleopiekunem, np. gdy senior ma jakiś problem, lub czuje się samotny i chciałby z kimś porozmawiać” – dodał.

Nad bezpieczeństwem seniorów czuwa obecnie dziewięciu teleasystentów, którzy - na zmianę - dyżurują przez 24 godziny na dobę przez cały rok. W pomoc zaangażowani są także wolontariusze. Solarski zaznaczył, że obecnie z systemu korzysta ponad 250 osób, ale liczba ta ma się stopniowo zwiększać i docelowo program ma objąć 550 poznańskich seniorów.

Ekspert ds. wdrożenia systemu teleopieki ze Stowarzyszenia Medycyna Polska Monika Szelągiewicz podkreśliła, że dzięki teleopiece już kilkakrotnie udało się uratować życie seniorom. „Kobieta z podejrzeniem udaru dzięki interwencji teleasystenta i wezwaniu pogotowia ratunkowego szczęśliwie przeżyła. Do kolejnej pani, która choruje na padaczkę pourazową i przewlekłą chorobę płuc udało się również na czas wezwać pomoc. Takich przykładów można by przytoczyć wiele i pokazują one, że jak bardzo usługa teleopieki jest ważna i potrzebna w dużym mieście, gdy zagrożone jest życie, bezpieczeństwo czy zdrowie jego mieszkańców” – mówiła.

Udział seniorów w systemie teleopieki jest dla nich zupełnie bezpłatny. Aby zostać objętym teleopieką można zgłosić się np. do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Po przeprowadzonym wywiadzie środowiskowym ustalany jest indywidualny program opieki i wsparcia dla każdego podopiecznego, później senior jest odpowiednio szkolony, aby umieć posługiwać się systemem. (PAP)

ajw/ bos/