statystyki

Donald Trump może spać spokojnie. Impeachmentu na razie nie będzie

autor: Bartłomiej Niedziński17.07.2017, 07:55; Aktualizacja: 17.07.2017, 09:39
Donald Trump

Donald Trumpźródło: ShutterStock

Demokraci nie są zgodni, czy forsować impeachment, a republikanie nie mają powodu, by go poprzeć.

Informacje o tym, że syn Donalda Trumpa chciał uzyskać od Rosjan materiały dyskredytujące Hillary Clinton, rozbudziły spekulacje na temat możliwości impeachmentu amerykańskiego prezydenta. Ale choć potencjalnych powodów odsunięcia od władzy jest coraz więcej, droga do tego wciąż jest na tyle daleka, że obecnie jest to praktycznie niemożliwe.

Pierwsze kroki w kierunku impeachmentu zostały co prawda zrobione. W zeszłym tygodniu Brad Sherman, demokratyczny kongresman z Kalifornii, złożył wniosek o uruchomienie tej procedury w związku z tym, że Trump próbował blokować śledztwo w sprawie rosyjskich prób ingerowania w wybory prezydenckie. W sobotę inny demokratyczny kongresman Al Green ostrzegł, że wniosek może zostać rozszerzony o kolejne domniemane przewiny prezydenta, mając zapewne na myśli zeszłoroczne spotkanie Donalda Trumpa Jr. z rosyjską prawnik. Ta ostatnia sprawa jest potencjalnie najbardziej niebezpieczna dla Trumpa, o czym świadczy choćby to, że po jej ujawnieniu firma bukmacherska Paddy Power zmniejszyła stawki płacone w przypadku impeachmentu. Za jednego dolara można dostać zaledwie 67 centów; najmniej, od kiedy Trump został wybrany.

Ale – zakładając, że żadne nowe fakty pogrążające Trumpa nie wyjdą na jaw – odsunięcie go od władzy jest wciąż mało prawdopodobne. Do tego, by impeachment doszedł do skutku, potrzebne są trzy rzeczy: rekomendacja ze strony byłego szefa FBI Roberta Muellera, który prowadzi śledztwo w sprawie domniemanych rosyjskich wpływów, jedność Partii Demokratycznej oraz poparcie części republikanów (impeachment wymaga zwykłej większości w Izbie Reprezentantów oraz 2/3 w Senacie). Tymczasem żaden z tych warunków nie jest na razie spełniony.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie