statystyki

Sojusz ponad klimatem. Reset Francja – USA

autor: Katarzyna Stańko17.07.2017, 07:55; Aktualizacja: 17.07.2017, 09:54
Macron zrobił wszystko, aby Trump czuł się dobrze w Paryżu

Macron zrobił wszystko, aby Trump czuł się dobrze w Paryżuźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: CHRISTOPHE ARCHAMBAULT POOL

Dla obu polityków najważniejsze jest globalne bezpieczeństwo.

Emmanuel Macron robił wszystko, aby Donald Trump czuł się w Paryżu doskonale. Obaj politycy przygotowali mapę drogową zakończenia kryzysu w Syrii i próbowali łagodzić swoje odmienne stanowiska w kwestii klimatu.

Francuski prezydent w realizacji swoich ambicji przywrócenia Francji pozycji lidera światowej dyplomacji potrzebuje wsparcia USA. Mimo że Macron tuż przed spotkaniem z Trumpem zorganizował tzw. ministerialne forum poświęcone budowie europejskiej armii z udziałem kanclerz Angeli Merkel oraz ministrami Ursulą von der Leyen oraz Wolfgangiem Schaeuble – wizyta amerykańskiego prezydenta potraktowana została priorytetowo. Wśród tematów rozmów znalazły się prócz obronności: ujednolicenie podatków, edukacja, gospodarka i przyszłość UE, w tym wspólny budżet strefy euro.

Po spotkaniu z Trumpem Macron przekonywał, że sojusz francusko-amerykański jest niezaprzeczalny i historyczny. Obaj politycy zgodzili się, że wolny handel powinien być zrównoważony. Macron podkreślał, że należy zwalczać dumping poprzez wymianę informacji oraz ustanowienie takich reguł pomiędzy Unią Europejską i USA, które zapewnią sprawiedliwą wymianę. Do kwestii bezspornych należą: zwalczanie terroryzmu, cyberataków i propagandy w internecie.

– W kwestii klimatu szanuję decyzje prezydenta Trumpa, ale uważam, że należy rozmawiać o dzielących nas różnicach – mówił Macron i podkreślał swoje przywiązanie do ustaleń szczytu klimatycznego w Paryżu. Za najważniejsze uznał jednak determinację obu krajów do zapewnienia globalnego bezpieczeństwa.


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie