statystyki

Balcerowicz: PiS, prócz ogłupiania i przekupywania, będzie próbował zastraszać [WYWIAD]

autor: Magdalena Rigamonti22.06.2017, 20:00; Aktualizacja: 23.06.2017, 08:35
Leszek Balcerowicz, fot. Maksymilian Rigamonti

Leszek Balcerowicz, fot. Maksymilian Rigamontiźródło: Dziennik Gazeta Prawna/Inne

- Są dwa rodzaje alibi, żeby nic nie robić. Jedno: nie da się. No więc racjonalny człowiek nic nie robi. Drugie: samo się zrobi. Potrzeba więcej ludzi trzeciej kategorii, którzy myślą: da się zrobić, tylko muszę się zaangażować - mówi Leszek Balcerowicz w rozmowie z Magdaleną Rigamonti.

Reklama


„Najemny wybielacz skorumpowanych reżimów” – tak mówi o panu oraz pańskiej pracy na Ukrainie Micheil Saakaszwili, były prezydent Gruzji, dziś obywatel Ukrainy.

Czy pani chce sprowadzić moją działalność na Ukrainie do werbalnej agresji jakiegoś skandalisty? Ja się nastawiłem na poważny wywiad.

To cytat.

Cytat z wyzwiska jest wyzwiskiem. Czy pani ode mnie oczekuje, że będę się do tych wyzwisk odnosił i udowadniał, że nie jestem wielbłądem. Rozmawiamy o Ukrainie?

Magdalena i Maksymilian Rigamonti

Magdalena i Maksymilian Rigamonti

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Skończył już pan tam pracę.

Skończyłem. Od kwietnia 2016 r. do kwietnia tego roku byłem tam pewnie ok. 50 razy. Potem jeszcze kilka razy w maju i czerwcu. Stworzyłem Grupę Strategicznych Doradców dla najwyższych władz: prezydenta, premiera, ministrów i przedstawicieli różnych partii. Zaprosiłem do współprzewodniczenia tą grupą mojego młodszego kolegę ze Słowacji, wybitnego reformatora Ivana Miklosza. Naszym zadaniem było nastawienie się na sprawy strategiczne dotyczące przełomowych reform.

Rozmawiałam niedawno z Nadiją Sawczenko. Ona mówi, że ta władza nie różni się od poprzedniej i że ona prezydentowi Petrowi Poroszence ręki nie poda.

Sawczenko swoimi radykalnymi i obraźliwymi wypowiedziami zraziła do siebie wielu Ukraińców, więc nie traktowałbym jej wypowiedzi jako miarodajnych. Poza tym, pod względem horyzontów intelektualnych, to życzyłbym sobie, żebyśmy mieli w polskiej polityce takich ludzi jak Poroszenko, Arsenij Jaceniuk czy Wołodymyr Hrojsman. Porównywanie obecnej władzy na Ukrainie do poprzedniej, do Wiktora Janukowycza, to grube nadużycie. Zauważyłem, że na Ukrainie, tak jak i w Polsce, z reguły mówi się źle o władzy. Z tym że my mamy teraz do tego większe uzasadnienie. Będąc 50 razy na Ukrainie, miałem i mam przekonanie, że pomagam w bardzo ważnej dla Ukrainy, Polski i Europy sprawie: wzmacniania demokratycznej i rozwijającej się Ukrainy.

Sawczenko mówi o nowym Majdanie.


Pozostało jeszcze 90% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny

Reklama

Komentarze (64)

  • kp(2017-06-22 20:35) Zgłoś naruszenie 12062

    Ten typ zatracił wszelkie objawy przyzwoitości.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Edi(2017-06-22 22:17) Zgłoś naruszenie 8341

    Kto go jeszcze slucha chyba pseudo ekonomista Rysiu jego uczeń bo nikt normalny z głową na karku ma jego wypociny gdzieś

    Odpowiedz
  • musi(2017-06-22 21:39) Zgłoś naruszenie 7739

    balcerowic musi odejsc

    Odpowiedz
  • hehe(2017-06-22 21:36) Zgłoś naruszenie 7640

    Balcerowicz już tylko trzeszczy...

    Odpowiedz
  • Pan Murzyński - Filipiński(2017-06-23 00:26) Zgłoś naruszenie 6924

    Guru przemówił, a powinien chować się ze wstydu! Drogi panie, problem nie tkwi w tym, że coś zostało sprzedane. Chodzi o to co, po co i za ile. Odwracanie kota ogonem nic w tym bilansie nie zmienia. Forsowana wówczas koncepcja, że trzeba sprzedawać coś dlatego, że jest na to kupiec, niestety jest (muszę to nazwać po imieniu) kretyńska. To, że należy sprzedawać za tyle ile proponuje kupiec, zasługuję nawet na jakiegoś antyNobla. Proszę porównać to co zrobiliście "wy" (wyprzedaż, wyrąb, wywóz), a co Czesi, a tak ich kiedyś wyśmiewaliście...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • madera(2017-06-22 21:39) Zgłoś naruszenie 6944

    Balcerow ogłupia, zastrasza i przekupuje Rysia..

    Odpowiedz
  • PIS - ratuje to co Balcerowiczowi i jego partii(2017-06-22 22:11) Zgłoś naruszenie 6634

    nie zdążyło się ukraść.Umijętności tego pana,okazały się mierne tak jak jego ucznia,nie potrafił wyjść jak człowiek z twarzą i nie otrzymał subwencji.Dalej.....to szkoda pisanie o ludziach miernych i głupio wiernych nie wiadomo komu.....Precz z hałastrą POkomunistyczną.

    Odpowiedz
  • absolwent(2017-06-22 22:28) Zgłoś naruszenie 6227

    Wg tego "profesora" budżet trzeszczy... a co powie na ten artykuł w WPMoney, które raczej mało przychylne jest partii rządzącej pt. "Deficyt budżetowy stopniał po maju do 200 mln zł. To tylko... 0,3 proc. rocznego planu", link: Deficyt budżetowy stopniał po maju do 200 mln zł. To tylko... 0,3 proc. rocznego planu I kto tu robi propagandę panie Balcerowicz ??? Żenada w wykonaniu stetryczałego "profesora" odklejonego od rzeczywistości.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • kitaj(2017-06-22 20:33) Zgłoś naruszenie 6031

    Słuchać hadko, a komentarz zbędny. Już dziękujemy...

    Odpowiedz
  • Konstanty(2017-06-23 03:12) Zgłoś naruszenie 5915

    Idzie medialną ścieżką Bolka. Idzie w zaparte megalomanicznie przekonany o swojej misji. Zaczyna być tak "popularny" jak Wałęsa. Bolek bardzo dużo bredził. A Balcerowicz bardzo dużo zniszczył. Wielu...wielu wyrządził wielką startę utraconych dochodów i korzyści. Jego bezczelne występy w mediach to dowód słabości państwa.

    Odpowiedz
  • Wie, że sie na to załapuje.(2017-06-23 10:03) Zgłoś naruszenie 4919

    PiS jeszcze nie zastrasza, a ten prorok już się boi. A ma czego się bać. Złodzieje boją się Prawa i Sprawiedliwości, ponieważ boją się prawa i sprawiedliwości.

    Odpowiedz
  • dobry pomysł - daje wiele do myślenia(2017-06-23 11:12) Zgłoś naruszenie 4510

    Czy guru ekonomi mógłby nam wyjasnić dzisiejszy polski fenomen, że przepowiadany przez magistra upadek gospodarczy naszego kraju, wyraża się wysokim wzrostem gospodarczym, ogromnymi transferami dla rodzin z więcej niż jednym dzieckiem przy jednoczesnym spadku permanentnego zadłużania się budżetu.Deficyt po maju wyniósł zaledwie 0,3 proc. planu rocznego. Dochody z VAT-u wzrosły o 30 proc., a CIT-u o ponad 14 proc -Jak to napisać w Wyborczej...szybko dajcie jakiegoś newsa o ściętym drzewie!

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • ela(2017-06-23 09:26) Zgłoś naruszenie 4118

    Szanowny panie, pan był mistrzem w ogłupianiu ludzi,czyżby pan zapomniał?

    Odpowiedz
  • luke(2017-06-23 10:41) Zgłoś naruszenie 4014

    wolałbym żeby ten pan został już na Ukrainie i nie szkodzil juz Polsce

    Odpowiedz
  • obserwator(2017-06-23 09:21) Zgłoś naruszenie 3817

    że jeszcze ten typ ma czelność zabierać publicznie głos, przecież tak jak on nikt Polaków tak nie ogłupił swoją pseudoreformą złodziejską

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ...(2017-06-23 10:39) Zgłoś naruszenie 3814

    Ale błazna Petru to nie zabrał na Ukrainę. Znać wstyd było go tam pokazywać ...

    Odpowiedz
  • o ślepocie programowej(2017-06-23 09:12) Zgłoś naruszenie 3515

    Balcerowicz: „W przeciwieństwie do Polski na Ukrainie opozycja jest dużo gorsza od tych, co rządzą.” - Panie Balcerowicz! – Jak Pan widzisz PRZECIWIEŃSTWO w tym kontekście, to powtórzę za ś.p. Andrzejem Lepperem: BALCEROWICZ MUSI ODEJŚĆ (Że też jeszcze Ukraińcy się na Panu nie poznali ... Głupi i nieszczęsny to naród, co takich doradców sobie wybiera, ale rządzący tym narodem to wybitne cwaniaczki ...).

    Odpowiedz
  • Polak(2017-06-23 09:20) Zgłoś naruszenie 3416

    że jeszcze ten typ ma czelnośc zabierać publicznie głos, przecież tak jak on nikt Polaków tak nie ogłupił swoją pseudoreformą złodziejską

    Odpowiedz
  • W(2017-06-23 08:23) Zgłoś naruszenie 3317

    Balcyrewicz.. lepiej milczeć!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Już ...(2017-06-23 10:06) Zgłoś naruszenie 187

    .... zastrasza !

    Odpowiedz