Ochotnicy do Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy kończą pierwsze kilkunastodniowe szkolenie, złożą w niedzielę przysięgę w Białymstoku, Lublinie i Rzeszowie. W uroczystościach ma wziąć udział minister obrony Antoni Macierewicz.

Szkolenie z podstawowych zasad taktyki, przetrwania na polu walki, zasad bezpiecznego posługiwania się bronią i elementów medycyny pola walki ok. 400 ochotników odbywało w brygadach WOT: podkarpackiej, lubelskiej i podlaskiej.

Równolegle ze szkoleniem dla ochotników, którzy nie służyli wcześniej w wojsku, odbywało się, rozpoczęte w kwietniu szkolenie wyrównawcze dla blisko 500 rezerwistów, którzy zgłosili akces do WOT. Jedni i drudzy będą współtworzyć kompanie lekkiej piechoty, które za trzy lata, po kolejnych ćwiczeniach, mają osiągnąć gotowość operacyjną. W ramach modułów kompanijnych mają działać tzw. wspaniałe dwunastki - 12-osobowe sekcje złożone z sześciu żołnierzy OT, którzy służbę w wojsku rozpoczynają od WOT, i z sześciu rezerwistów.

Kolejne szkolenia zaplanowano na przełom lipca i sierpnia oraz we wrześniu i październiku. Łącznie w tym roku MON zamierza przeszkolić 3200 ochotników.

Po ok. 800 ochotnikach, którzy przechodzili szkolenie wyrównawcze i podstawowe, ponad 1500 kolejnych zapoznało się z jednostkami wojskowymi i jeszcze w tym roku przejdzie szkolenia. Ponad 900 z nich odebrało już karty powołania na szkolenia.

Wojska Obrony Terytorialnej jako odrębny, piąty rodzaj sił zbrojnych zostały powołane z początkiem bieżącego roku. Po trzech miesiącach od tego wydarzenia Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej formalnie przejęło dowodzenie nad trzema pierwszymi brygadami sformowanymi w woj. podlaskim, lubelskim oraz podkarpackim. Trzy kolejne brygady OT są obecnie formowane - dwie w woj. mazowieckim i jedna w woj. warmińsko–mazurskim. W roku 2018 rozpocznie się formowanie siedmiu brygad w centralnej części Polski, a od roku 2019 czterech brygad na zachodzie kraju; w przyszłym roku mają zostać utworzone dowództwa brygad i pierwsze pododdziały w województwach śląskim i wielkopolskim.

Misja WOT to obrona i wspieranie lokalnych społeczności, żołnierze terytorialnej służby wojskowej mają być związani z ludnością i rejonem ewentualnych działań, w którym mają zabezpieczać obywateli i infrastrukturę, odciążając w ten sposób jednostki operacyjne, które będą mogły skupić się na zasadniczych zadaniach obronnych. W czasie pokoju zadaniem wojsk OT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. WOT ma wspierać i uzupełniać działania służb ratowniczych.

W kwietniu odbyła się promocja oficerska 27 podporuczników, którzy zasilą WOT. W listopadzie ub. roku we Wrocławiu przysięgę złożyło ponad 60 podchorążych, którzy po rocznym szkoleniu mają zostać oficerami WOT.