Ekspert ONZ ds. praw człowieka wezwał władze Szwajcarii do wycofania się z decyzji wydania władzom Hiszpanii baskijskiej nacjonalistki, twierdząc, że jej ekstradycja mogłaby doprowadzić do uznania wyroku wydanego na podstawie zeznań wymuszonych torturami.

O sprawie informują we wtorek szwajcarskie media.

Nekane Txapartegi została aresztowana w Hiszpanii w 1999 roku przez Guardia Civil. W 2009 roku została skazana na więzienie za kolaborację z baskijską organizacją separatystyczną ETA. Według Rady Praw Człowieka ONZ, Txapartegi uciekła wtedy do Szwajcarii. W kwietniu 2016 roku została aresztowana w Zurychu na podstawie złożonego przez Hiszpanię wniosku o ekstradycję.

Nils Melzer, specjalny sprawozdawca ONZ ds. tortur i innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania lub karania, ujawnił, że ma informacje, iż Txapartegi była po aresztowaniu w Hiszpanii molestowana seksualnie, pozbawiana snu, aplikowano jej elektrowstrząsy, bito oraz maltretowano na inne sposoby.

„Po pięciu dniach brutalnych przesłuchań pani Txapartegi w końcu +przyznała się+ do udziału w przestępczych działaniach ETA” – napisał Melzer w oświadczeniu. Dodał, że wydaje się, iż odmawiając jej azylu władze szwajcarskie nie wzięły pod uwagę wszystkich zeznań świadków i wyników badań lekarskich, potwierdzających, że kobieta była torturowana. (PAP)