Likwidacja gimnazjów, powrót 8-letnich szkół podstawowych, 4-letnich liceów i 5-letnich techników oraz powstanie dwustopniowych szkół branżowych - to najważniejsze zmiany proponowane w rządowych projektach reformy oświaty. Sejm rozpoczął w środę wieczorem głosowania w tej sprawie.

Posłowie mają przed sobą łącznie kilkadziesiąt głosowań nad poprawkami zgłoszonymi podczas drugiego czytania do projektów: Prawo oświatowe i Przepisy wprowadzające prawo oświatowe. Wśród nich rozstrzygać będą m.in. wnioski PO, Nowoczesnej i PSL o odrzucenie projektów, a także odłożenie reformy w czasie -

do 2025 r. - jak chce PO lub do 2019 r. - o co wnioskuje PSL.

Wszystkie te wnioski oraz poprawki opozycji negatywnie zaopiniowały pracujące nad projektami sejmowe komisje: edukacji oraz samorządu.

Pozytywną opinię komisji mają poprawki zgłoszone przez PiS. Większość z nich ma charakter legislacyjny i porządkujący. Wśród poprawek merytorycznych jest m.in. propozycja dotyczącą możliwości przeniesienia uczniów z jednej szkoły podstawowej do drugiej jeśli w wyniku zmiany sieci szkół zmienia się obwody dotychczasowych szkół.

Zgodnie z rządowymi projektami ustaw: Prawo Oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo Oświatowe zmiany w obecnym systemie szkolnym mają się rozpocząć

od roku szkolnego 2017/2018. (PAP)