Badanie „WSJ” wykazało, że 63 proc. wyborców ma nieprzychylną opinię o Partii Demokratycznej. Jest to najwyższy odsetek w ankietach dziennika od 1990 r. Pozytywną ocenę wystawiło Demokratom tylko 33 proc. uczestników sondażu. Zaledwie 8 proc. wyborców ocenia Demokratów „bardzo pozytywnie”, w porównaniu z 19 proc., którzy postrzegają w tak samo korzystny sposób Partię Republikańską.

„Demokraci mają nadzieję, że sprzeciw wyborców wobec prezydenta (Donalda Trumpa) będzie wystarczająco silny, by odzyskać większość w Izbie Reprezentantów w przyszłorocznych wyborach uzupełniających - podobnie jak stało się to podczas pierwszej kadencji Trumpa” - zauważył dziennik. Sondaż pokazuje jednak - dodała gazeta - że partia nie wykonała jeszcze niezbędnego pierwszego kroku na rzecz realizacji tego planu, czyli nie przekonała wyborców, że potrafi zarządzać krajem lepiej od Trumpa.

„WSJ” przypomniał, że w podobnym okresie w 2017 r. - podczas pierwszej kadencji Trumpa - więcej wyborców deklarowało się jako zwolennicy Demokratów, niż Republikanów. Obecnie więcej wyborców identyfikuje się jako Republikanie, co stanowi znaczącą zmianę w strukturze elektoratu i jest rzadkością w amerykańskiej polityce. Republikanie w ubiegłym roku zbudowali swoją pierwszą od ponad trzech dekad trwałą przewagę, jeśli chodzi o preferencje wyborców, i utrzymują ją do dziś.

„Wyborcy nie pochwalają sposobu, w jaki prezydent radzi sobie z gospodarką, inflacją, cłami i polityką zagraniczną, ale, mimo to, w każdej z tych kwestii ufają bardziej Republikanom niż Demokratom” - zauważył dziennik. Jedynymi spośród 10 badanych kwestii, w których wyborcy preferują w Kongresie Demokratów, są opieka zdrowotna i polityka dotycząca szczepień - dodano.

„Jest jeszcze za wcześnie, by przesądzać, jak (obywatele zachowają się podczas) wyborów do Kongresu jesienią przyszłego roku. Sondaż i inne dane dostarczają jednak ważnych informacji, które będą stanowić wskazówkę dla obu partii inwestujących w kampanie miliardy dolarów” - podsumował „WSJ”. (PAP)

jbw/ szm/