Pożyczki, udzielane krajom członkowskim, zaciągane będą przez Komisję Europejską i gwarantowane unijnym budżetem. Dzięki temu zwiększyć się mają unijne inwestycje w obronność. Polska liczy, że jej przypadnie 120-130 mld zł. Nasze firmy zbrojeniowe unijne pieniądze będą mogły wykorzystać np. na budowę przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun, armatohaubic Krab i bojowych wozów piechoty Borsuk.
Pożyczki na obronność - jaka będzie dalsza procedura
Porozumienie w Brukseli udało się osiągnąć po tym, gdy polska prezydencja zaproponowała tekst rozporządzenia ustanawiającego program, który znalazł poparcie wśród państw UE. W przyszłym tygodniu rozporządzenie trafi na posiedzenie ministrów ds. europejskich. Po ich zgodzie i opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE dokument wejdzie w życie. Program pod nazwą SAFE może zacząć działać z początkiem czerwca.
Jak wojna w Ukrainie - rosną obawy Polaków
Rosną obawy o suwerenność Polski w świetle sytuacji w Ukrainie - podał Główny Urząd Statystyczny. GUS podał, że w maju 2025 r. dla 29,2 proc. respondentów obecna sytuacja na terytorium Ukrainy stanowi duże zagrożenie dla suwerenności i niepodległości Polski. Jest to wzrost o 1,6 pkt. proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca.