Komisja spraw zagranicznych będzie miała 79 członków i będzie 3 największą komisją w PE. Komisje rozwoju i prawna będą miały najmniej członków, po 25 osób.
Składy komisji i delegacji powinny być podzielone w najbardziej sprawiedliwy sposób, aby każde państwo członkowskie miało swoją reprezentację i żeby zawierała członków o różnych poglądach politycznych i różnych płciach. Żadna delegacja nie może mieć więcej niż jednej trzeciej posłów do PE pochodzących z tego samego kraju.
Nazwiska posłów powołanych w skład komisji poznamy w piątek. Skład delegacji zostanie potwierdzony podczas sesji plenarnej PE w Strasburgu w dniach 16-19 września. Następnie komisje i delegacje wybiorą swoich przewodniczących i wiceprzewodniczących podczas posiedzeń inauguracyjnych.
Posiedzenia komisji PE
Posiedzenia komisji są jawne. Podczas komisji posłowie opracowują i poprawiają wnioski ustawodawcze i sprawozdania z własnej inicjatywy oraz na głosowaniu nad nimi. Na komisjach prowadzone są również debaty z przedstawicielami Rady UE i Komisji Europejskiej, wysłuchiwani są zewnętrzni eksperci i organizowane są misje informacyjne.
Komisje śledcze narzędziem PE do badania zarzutów
Komisje odegrają kluczową rolę w zbliżających się wysłuchaniach kandydatów i kandydatek na komisarzy. Parlament może powoływać podkomisje i specjalne komisje tymczasowe w celu zajęcia się konkretnymi kwestiami, a także może tworzyć komisje śledcze w celu zbadania zarzutów o łamanie prawa unijnego. Ich pracę koordynuje Konferencja Przewodniczących Komisji.
Zadania delegacji
Zadaniem delegacji jest utrzymywanie i rozwijanie międzynarodowych kontaktów PE oraz przyczynianie się do zwiększania roli i widoczności UE na świecie. Współpracują z parlamentami państw, które są partnerami UE, pomagając promować w krajach trzecich wartości zapisane w Karcie praw podstawowych UE.