Trwają trzydniowe manewry, podczas których marynarka i lotnictwo CHRL ćwiczą okrążenie Tajwanu. W sobotę do godziny 16:00 czasu lokalnego Chiny wysłały 71 samolotów wojskowych i 9 okrętów do działań w okolicy kraju – podało tajwańskie ministerstwo obrony. Rano tego samego dnia resort informował o 42 samolotach.

Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza (ALW) ogłosiła w piątek wieczorem trzydniowe ćwiczenia wokół Tajwanu, które będą prowadzone na północ, południe i wschód od wyspy. "To poważne ostrzeżenie dla tajwańskich separatystów, a także wobec knowań i prowokacji sił zewnętrznych" - przekazało chińskie wojsko.

Z 71 chińskich samolotów wojskowych, które prowadziły działania w okolicach Tajwanu, 45 naruszyło tajwańską strefę identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ) i przekroczyło medianę Cieśniny Tajwańskiej, stanowiącą nieoficjalną strefę buforową między oboma stronami.

Wśród 71 samolotów ChRL, które naruszyły tego dnia ADIZ i przekroczyły cieśninę, znalazły się m.in. bombowce Xi’an H-6 zdolne do przenoszenia głowic nuklearnych.

Jak podkreślono w oświadczeniu resortu obrony, „Komunistyczna Partia Chin celowo stworzyła napięcie w Cieśninie Tajwańskiej, które nie tylko poważnie narusza pokój i stabilność regionu Indo-Pacyfiku oraz wywołuje niepokoje w regionie, ale ma także negatywny wpływ na bezpieczeństwo oraz rozwój gospodarczy społeczności międzynarodowej. Takie irracjonalne działania nie są w żadnym wypadku tym, czym powinien się zajmować współczesny i odpowiedzialny kraj.”

Dotychczasowy rekord naruszeń został ustanowiony w grudniu 2022, gdy taka sama liczba 71 chińskich samolotów prowadziła działania w pobliżu Tajwanu, a 47 z nich naruszyło linię mediany. W 2020 roku tajwańskie ministerstwo obrony uruchomiło platformę, która na bieżąco ostrzega mieszkańców przed incydentami z udziałem wrogich wojsk.

Ćwiczenia armii chińskiej rozpoczęły się dzień po powrocie prezydent Tsai Ing-wen z 10 dniowej wizyty w Ameryce Środkowej. W drodze do Gwatemali i Belize samolot prezydent międzylądował w Nowym Jorku, a w drodze powrotnej w Los Angeles, gdzie Tsai spotkała się ze spikerem Izby Reprezentantów Kevinem McCarthym. Pomimo braku stosunków dyplomatycznych między USA a Tajwanem Waszyngton przez lata pozwalał prezydentom Tajwanu na „międzylądowania” w USA podczas ich podróży do krajów Ameryki Łacińskiej lub Karaibów.

Aleksandra Bielakowska

anb/ mms/