Rząd Portugalii podjął decyzję o zniesieniu podatku VAT na podstawowe artykuły spożywcze - ogłosił w piątek podczas konferencji prasowej w Lizbonie minister finansów Fernando Medina. Dodał, że decyzja ta służy walce z nasilającą się inflacją.

Szef resortu finansów sprecyzował, że jeszcze w marcu powinno się wyjaśnić, jak decyzja o zerowej stawce VAT na podstawowe produkty spożywcze przełoży się na rzeczywiste obniżenie cen tych towarów w sklepach.

„Rząd prowadzi już w tej sprawie rozmowy z udziałem sektora produkcyjno-rolniczego oraz handlowego. Zakończą się one w przyszłym tygodniu” - dodał.

Zapowiedział też, że w najbliższym czasie rząd zapoczątkuje szereg działań, by podnieść siłę nabywczą portugalskich konsumentów. Wśród nich ma być 1-procentowa podwyżka dla pracowników sfery publicznej, a także dotacje finansowe dla producentów rolnych o łącznej wartości 140 mln euro.

W środę premier Antonio Costa powiedział w parlamencie, że jego rząd nosi się z zamiarem obniżenia podatku VAT na artykuły spożywcze.

Obowiązujący dotąd w Portugalii system podatkowy przewidywał trzy stawki podatku VAT na artykuły spożywcze: 6 proc., 13 proc. i 23 proc. Najniższa dotyczyła podstawowych produktów żywnościowych.

Po wybuchu wojny na Ukrainie produkty spożywcze podrożały w Portugalii średnio o 21 proc., czyli ponad trzykrotnie więcej, niż wzrosła inflacja.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ mms/