Maroko przekazało Ukrainie około 20 czołgów T-72B, które są obecnie modernizowane w Czechach; czołgi te można było zauważyć 9 stycznia podczas wizyty czeskiego premiera Petra Fiali w zakładach firmy Excalibur Army - powiadomiła w poniedziałek agencja Ukrinform za algierskim portalem Menadefense.

Dane liczbowe dotyczące czołgów są szacunkowe, ponieważ dokładne informacje na ten temat nie zostały ujawnione. Rząd w Rabacie zobowiązał się do udzielenia pomocy Kijowowi podczas spotkania grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy, zorganizowanego 26 kwietnia 2022 roku w bazie w Ramstein w Niemczech. Maroko i Tunezja były wówczas jedynymi krajami z północnej Afryki, które wzięły udział w tych rozmowach - oznajmił Ukrinform.

Jak poinformowała ukraińska agencja i serwis Menadefense, marokańska armia dysponuje obecnie 148 czołgami T-72, 136 maszynami typu T-72B oraz 12 - T-72BK. Czołgi zostały zakupione na Białorusi w latach 1999-2000.

Excalibur Army zajmuje się naprawami sprzętu wojskowego przeznaczonego dla Kijowa. Z tych zakładów trafiają na Ukrainę czołgi T72, a także systemy artyleryjskie, wyrzutnie rakietowe i bojowe wozy piechoty.

Czołgi T72 dla ukraińskiej armii są modernizowane w Czechach na koszt USA i Holandii. "Ta czesko-amerykańsko-holenderska działalność, koordynowana przez czeskie ministerstwo obrony, jest modelowym przykładem międzynarodowej współpracy obronnej" – oznajmił Fiala na początku stycznia, dodając, że prace modernizacyjne są konsultowane ze stroną ukraińską. (PAP)

szm/ mal/

arch.