Japonia rozmieści jednostkę obrony przeciwlotniczej z rakietami ziemia-powietrze na leżącej niedaleko Tajwanu wyspie Yonaguni, najbardziej wysuniętej na zachód spośród zamieszkanych wysp japońskich – podała we wtorek japońska agencja prasowa Jiji.

Umieszczenie jednostki wojsk rakietowych na należącej do prefektury Okinawa wyspie ma służyć wzmocnieniu obrony południowo-zachodniej części Japonii – powiedział rzecznik ministerstwa obrony w Tokio Takeshi Aoki.

Władze Japonii ogłosiły niedawno plany największych zbrojeń od zakończenia II wojny światowej. W ciągu nadchodzących pięciu lat kraj przeznaczy na obronność około 43 bln jenów (315 mld dolarów). Tokio chce m.in. pozyskać pociski, w których zasięgu będzie część terytorium Chin i rosyjskiego Dalekiego Wschodu.

Rząd premiera Fumio Kishidy obawia się, że precedens stworzony przez rosyjską inwazję na Ukrainę ośmieli Chiny do ataku na Tajwan, co zagroziłoby pobliskim wyspom japońskim oraz zakłóciło dostawy kluczowych surowców i materiałów – oceniają komentatorzy.

W przyjętej niedawno nowej narodowej strategii obrony oceniono, że Chiny „stanowią niebezpieczeństwo dla mieszkańców regionu”. „Strategiczne wyzwanie stwarzane przez Chiny jest największym, z jakim kiedykolwiek mierzyła się Japonia” – dodano w dokumencie.

Chiny przeprowadziły w tym roku bezprecedensowe ćwiczenia wojskowe wokół Tajwanu i zaostrzyły retorykę wobec demokratycznie rządzonej wyspy. W czasie manewrów chińska armia wystrzeliła szereg pocisków balistycznych, z których kilka spadło do wody w wyłącznej strefie ekonomicznej Japonii. (PAP)

anb/ ap/