Ahmed Nasir ar-Raisi, dotychczas generalny inspektor w ministerstwie spraw wewnętrznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich został wybrany w czwartek w Stambule na prezydenta Interpolu, międzynarodowej organizacji policji. Wybór budzi kontrowersje, bo urzędnik jest oskarżany przez organizacje praw człowieka o tortury i arbitralne zatrzymania.

Przeciwko ar-Raisiemu wniesiono skargi karne w pięciu krajach, w tym we Francji, gdzie Interpol ma siedzibę oraz w Turcji, w której dokonuje się wyborów na to stanowisko.

AP zwróciła uwagę, że Emiratczyk przeprowadził sprawną kampanię, żeby zostać wybranym - jeździł po świecie i spotykał się z prawodawcami i wysokimi urzędnikami państwowymi. Podkreślał swoje stopnie i tytuły naukowe, które zdobył podczas studiów w Wielkiej Brytanii i USA oraz wieloletnie doświadczenie w policji.

W rozmowie z mediami z Abu Dhabi ar-Raisi zaznaczał, że chce "modernizować i przekształcać" Interpol, bazując na swoim doświadczeniu "szefa policji ZEA opartej na technologii oraz budowniczego mostów między społecznościami międzynarodowymi".

Interpol ogłosił także w czwartek, że wiceprezydentem na obie Ameryki zostanie Valdecy Urquiza z Brazylii, a jego odpowiednikiem na Afrykę Garba Baba Umar z Nigerii.

We wtorek do Interpolu przyłączyły się Sfederowane Stany Mikronezji, stając się tym samym 195. państwem członkowskim tej organizacji.