W poniedziałek przed sądem federalnym na Florydzie ma stanąć podejrzany o przestępstwa kolumbijski biznesmen, sojusznik prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro. Powiadomiło o tym w niedzielę amerykańskie Ministerstwo Sprawiedliwości.

Kolumbijczyk, Alex Saab, domniemany finansista Maduro, został w sobotę poddany ekstradycji z Wysp Zielonego Przylądka do Stanów Zjednoczonych.

„Oczekuje się, że kolumbijski biznesmen Alex Saab stawi się w sądzie o godz. 13.00 (lokalnego czasu) przed sędzią Johnem J. O'Sullivanem z Sądu Okręgowego dla Południowego Dystryktu Florydy – oznajmiła w telewizji CNN rzeczniczka Departamentu (ministerastwa) Sprawiedliwości (DOJ) Nicole Navas Oxman.

Dodała, że Amerykanie zarzucają Saabowi, udział w korupcji obejmującej subsydiowany przez rząd w Caracas program żywnościowy tzw. CLAP. Umożliwiło to Maduro i jego sojusznikom ukraść mieszkańcom Wenezueli setki milionów dolarów. Dla władz żywność stanowiła też formę kontroli społecznej.

"Zamiast zapewnić, że bezbronna populacja otrzymuje żywność, której rozpaczliwie potrzebuje, reżim wykorzystuje program CLAP jako narzędzie polityczne do nagradzania wsparcia i karania krytyki politycznej" – ocenił w 2019 roku amerykański Departament Skarbu.

Saaba obwiniono o czerpanie zysków z kontraktów o zawyżonej wartości. Wcześniej objęło go sankcjami. Był też poszukiwany w Południowym Dystrykcie Florydy w związku z zarzutami o pranie brudnych pieniędzy.

W związku z postawieniem go w stan oskarżenia w USA o sprawie powiadomiono Interpol. W czerwcu 2020 roku Saab został zatrzymany na Wyspach Zielonego Przylądka podczas podróży z Wenezueli do Iranu.

W rezultacie batalii prawnej finansista został w sobotę poddany ekstradycji do USA. Według DOJ procedurę "przeprowadzono w pełnej zgodności ze wszystkimi odpowiednimi przepisami prawa i orzeczeniami sądowymi Cabo Verde” (portugalska nazwa Republiki Zielonego Przylądka).

"Ministerstwo Sprawiedliwości USA wyraża wdzięczność rządowi Cabo Verde za pomoc i wytrwałość w tej skomplikowanej sprawie oraz podziw dla profesjonalizmu systemu sądowniczego Cabo Verde" – przytacza CNN fragment oświadczenia DOJ.

Obrońcy Saaba, w tym władze w Caracas, oraz ich sprzymierzeńcy Rosja i Kuba, uważają aresztowanie za nielegalne. Utrzymują, że jako udający się do Iranu dyplomatyczny wysłannik wenezuelskiego rządu Saab posiada immunitet chroniący przed ściganiem podczas wykonywania oficjalnych zadań.