We wrześniowych manewrach Zjednoczone Wysiłki-2021 na Ukrainie udział wezmą wojskowi z 15 innych krajów - ogłosił w piątek naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużnyj. W ćwiczeniach mają uczestniczyć przedstawiciele polskich sił zbrojnych.

Ministerstwo obrony Ukrainy poinformowało, że ćwiczenia Zjednoczone Wysiłki-2021 odbędą się w dniach 22-30 września na wszystkich głównych poligonach oraz w basenie Morza Czarnego i Azowskiego.

Do przeprowadzenia strategicznych dowódczo-sztabowych manewrów będą zaangażowani wojskowi z 15 krajów, w tym 11 krajów NATO i 4 państw partnerskich - przekazał Załużnyj. Oprócz tego zaplanowano udział grupy ekspertów NATO.

Udział w manewrach Zjednoczone Wysiłki-2021 wezmą przedstawiciele sił zbrojnych Wielkiej Brytanii, Gruzji, Włoch, Jordanii, Kanady, Łotwy, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Polski, Słowacji, Rumunii, USA, Węgier i Szwecji - czytamy w komunikacie.

Załużnyj zaznaczył, że współpraca wojskowa i wspólne manewry mają pokojowy charakter, "są elementem powstrzymywania agresora i mają na celu rozwój zdolności obronnych".

W ćwiczeniach weźmie udział ok. 12,5 tys. osób i ponad 600 jednostek uzbrojenia i sprzętu wojskowego.