Ministrowie spraw wewnętrznych Unii Europejskiej zajmą się kryzysem migracyjnym wywołanym przez Białoruś na granicy z Litwą - poinformowała w piątek słoweńska prezydencja w UE. Nadzwyczajne posiedzenie szefów resortów spraw wewnętrznych odbędzie się 18 sierpnia.

Komisja Europejska wezwała w czwartek dyplomatę kierującego tymczasowo przedstawicielstwem Białorusi przy UE i przeprowadziła rozmowy z irackim rządem, dążąc do zażegnania kryzysu na granicy z Litwą. UE oskarża Białoruś o wykorzystywanie nielegalnych migrantów, w większości Irakijczyków, jako broni przeciwko Wspólnocie, w odwecie za nałożone na Mińsk sankcje.

Problem migracji nasilił się pod koniec maja. Ogólna liczba osób, które nielegalnie przekroczyły w tym roku litewsko-białoruską granicę sięgnęła już 4 tys. W całym 2020 roku zatrzymano jedynie 81 migrantów.

Rząd w Wilnie jest przekonany, że napływ imigrantów to efekt działań Mińska, który w ten sposób reaguje na unijne sankcje i litewskie wsparcie dla białoruskiej opozycji.

Wśród docierających na Litwę migrantów najwięcej jest Irakijczyków, którzy mówią, że przylecieli do Mińska na podstawie legalnie wykupionej wycieczki, a następnie "nieznane" osoby dowiozły ich na granicę z Litwą.

W czwartek doradczyni prezydenta Litwy ds. polityki zagranicznej Asta Skaisgiryte poinformowała, że Irak zawiesił loty do Mińska, co według rządu w Bagdadzie ma pomóc w rozwiązaniu kryzysu nielegalnej migracji na Litwie.