We Włoszech w niedzielę zanotowano najniższą liczbę zmarłych na Covid-19 od października: 44. Po raz pierwszy od podziału regionów na kolory według stanu epidemii trzy z nich będą białą strefą minimalnych restrykcji. To Sardynia, Friuli-Wenecja Julijska i Molise.

Wchodząca w życie w poniedziałek istotna zmiana na pandemicznej mapie Włoch była możliwa dzięki bardzo niskiej notowanej w trzech regionach liczbie zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców; od 12 do 17. Wymogiem wejścia do białej strefy jest wskaźnik poniżej 50 przypadków na 100 tys. przez trzy tygodnie z rzędu.

W regionach tych przestanie obowiązywać większość obostrzeń włącznie z godziną policyjną. Pozostanie nakaz noszenia maseczek i zachowania dystansu.

W kolejnych tygodniach czerwca do białych regionów mają dołączyć następne w związku ze stałą poprawą sytuacji. Potwierdzają to dane Ministerstwa Zdrowia z niedzieli.

Minionej doby na Covid-19 zmarły 44 osoby; to najmniej od połowy października zeszłego roku. Zanotowano 2949 następnych zakażeń koronawirusem, potwierdzonych w 164 tysiącach testów.

Łączna liczba zmarłych od początku kryzysu to 126 046.

Bilans potwierdzonych w kraju przypadków przekroczył 4,2 mln. Wyleczonych jest ponad 3,8 mln osób, a obecnie zakażonych około 238 tysięcy.

W szpitalach zwolnionych zostało następnych około 240 łóżek dla chorych na Covid-19.