Prezydent Francji Emmanuel Macron i Kanclerz Niemiec Angela Merkel rozmawiali we wtorek zdalnie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem m. in na temat szczepionek na Covid-19, sprawy Aleksieja Nawalnego i sytuacji w Libii, na wschodniej Ukrainie i w Syrii - poinformował Pałac Elizejski.

Jak głosi opublikowany komunikat urzędu prezydenta Francji, mówiono o ewentualnej współpracy w kwestii szczepionek przeciwko Covid-19, w tym stanu prac nad oceną rosyjskiej szczepionki Sputnik V przez Europejską Agencję Leków (EMA).

Merkel i Macron "zwrócili uwagę prezydenta Rosji na sytuację rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego" skazanego na karę 2,5 roku pobytu w kolonii karnej. Podkreślili, że prawa Nawalnego, w tym prawo do ochrony zdrowia, "powinny być respektowane" zgodnie z Europejską Konwencją Praw Człowieka.

Wezwali Rosję do "zdecydowanego zaangażowania na rzecz stabilizacji porozumienia o przerwaniu ognia" na wschodniej Ukrainie i domagali się "szerokiego dialogu" na Białorusi. Według Kremla podkreślono, że nie ma alternatywy dla porozumień z Mińska z 2015 r., zawartych przy pośrednictwie Niemiec i Francji.

W kwestii Libii troje przywódców zadeklarowało "wspieranie wszelkimi środkami procesu przejściowego". Opowiedzieli się też na kontynuowaniem pomocy transgranicznej dla ludności ogarniętej wojną domową Syrii.

Merkel, Macron i Putin zapowiedzieli koordynowanie działań mających na celu ożywienie dialogu z Iranem i nakłonienie Teheranu do respektowania zobowiązań w dziedzinie nuklearnej.

Rzecznik Kremla określił rozmowę jako "szczerą i konstruktywną" i podkreślił, że w kwestii rosyjskiej szczepionki mówiono o możliwości jej dostaw do UE a nawet produkcji w krajach Unii.

Według komunikatu Kremla, Putin wyraził gotowość strony rosyjskiej do "przywrócenia normalnych stosunków z Unią Europejską, jeśli wykaże ona takie zainteresowanie". (PAP)

jm/