Międzynarodowy Dzień Kobiet, obchodzony 8 marca, woje początki miało na przełomie XIX i XX wieku. Pierwotnie święto to związane było z ruchami robotniczymi i sufrażystkami walczącymi o prawa wyborcze dla kobiet. Z czasem ewoluowało, przyjmując szerszy kontekst społeczny i polityczny. Inicjatywa ta zyskała międzynarodowy rozgłos w 1910 roku, kiedy to na Międzynarodowej Konferencji Kobiet Socjalistek w Kopenhadze, Clara Zetkin zaproponowała ustanowienie Międzynarodowego Dnia Kobiet, aby promować równouprawnienie i prawa kobiet.
Początkowo święto było ściśle powiązane z ruchami lewicowymi i rewolucyjnymi, a jego data, 8 marca, nabrała szczególnego znaczenia po wydarzeniach rewolucyjnych w Rosji w 1917 roku, kiedy to demonstracja kobiet przyczyniła się do wybuchu rewolucji lutowej. Z biegiem lat Międzynarodowy Dzień Kobiet przekształcił się w globalne święto, podczas którego zwraca się uwagę na osiągnięcia kobiet, walcząc jednocześnie o ich prawa.
Zobacz również
W Polsce Ludowej specyfika obchodów Dnia Kobiet różniła się od tego, co można było zaobserwować w innych częściach świata. Święto to było wówczas ściśle związane z ideologią i propagandą państwową, co oznaczało, że jego obchody miały nie tylko podkreślać rolę kobiet w społeczeństwie, ale również ich wkład w budowę socjalistycznej ojczyzny.
Dzień Kobiet był okazją do organizowania uroczystych zgromadzeń, na których wręczano kobietom nagrody i odznaczenia za ich pracę zawodową i społeczną. Często obchody te miały charakter oficjalny i były pełne przemówień na temat równości płci, jednak równie często sprowadzały się do bardziej przyziemnych form celebracji, takich jak wręczanie kobietom kwiatów, zwłaszcza goździków, i drobnych upominków, w tym oczywiście rajstop.
1 Obchody Dnia Kobiet oraz wręczanie odznaczeń w Warszawskim Komitecie Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego w gmachu Naczelnego Komitetu Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, 1970 rok.
NAC
2 Obchody Dnia Kobiet w 1972 roku w "Społemie". Uczestnicy spotkania przy stole. Przemawia prezes Zarządu Związku Spółdzielni Spożywców "Społem" Irena Strzelecka. Obok z prawej widoczny prezes Zarządu WSS "Społem" Stanisław Sidowski.
NAC
3 Obchody Dnia Kobiet oraz wręczanie odznaczeń w Warszawskim Komitecie Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego w gmachu Naczelnego Komitetu Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, 1970 rok.
NAC
4 Obchody Dnia Kobiet zorganizowane przez Warszawski Komitet Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego w gmachu Naczelnego Komitetu Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, 1970 rok.
NAC
5 Obchody Dnia Kobiet zorganizowane przez Warszawski Komitet Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego w gmachu Naczelnego Komitetu Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, 1970 rok.
NAC
6 Obchody Dnia Kobiet zorganizowane przez Warszawski Komitet Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego w gmachu Naczelnego Komitetu Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, 1970 rok.
NAC
7 Obchody Dnia Kobiet oraz wręczanie odznaczeń w Warszawskim Komitecie Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego w gmachu Naczelnego Komitetu Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, 1970 rok.
NAC
8 Obchody Dnia Kobiet oraz wręczanie odznaczeń w Warszawskim Komitecie Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego w gmachu Naczelnego Komitetu Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, 1970 rok.
NAC
9 bchody Dnia Kobiet zorganizowane przez Warszawski Komitet Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego w gmachu Naczelnego Komitetu Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, 1970 rok.
NAC
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję