22 lipca 2025 r. TiVi Foundation, akcjonariusz Cyfrowego Polsatu, zdecydowała się na poważne zmiany personalne. Odwołała z funkcji przewodniczącego rady nadzorczej spółki samego Zygmunta Solorza, dotychczasowego centralnego punktu tego mediowego imperium. W komunikacie giełdowym ogłoszonym przez firmę podano, że na prezesa zarządu powołano Andrzeja Abramczuka, natomiast nowym przewodniczącym rady nadzorczej został Daniel Kaczorowski. Jednocześnie dymisji z funkcji prezesa zarządu uległ Mirosław Błaszczyk.
Zygmunt Solorz odwołany z Cyfrowego Polsatu
Zmiany te stanowią bezprecedensowy przełom. Za ich kulisami znajduje się bowiem rodzinny i korporacyjny konflikt, którego epicentrum stanowi spór Solorza z dziećmi. W minionych miesiącach jego synowie, Tobias i Piotr, zostali odwołani z rad nadzorczych Cyfrowego Polsatu, Netii, Polkomtelu i ZE PAK. Wokół decyzji tych narastały kontrowersje, w tym związane ze zmianą liczebności rad i protestami prawnymi wnoszonymi przez potomków przedsiębiorcy. Konflikt doprowadził do interwencji sądu w Liechtensteinie. Tamtejszy sąd ustanowił kuratora nad fundacją TiVi Foundation, zawieszając część uprawnień Solorza do kreowania składu organów spółki.
Decyzje podjęte przez TiVi wynikają bezpośrednio z prawa fundacji do powoływania i odwoływania prezesa oraz przewodniczącego rady nadzorczej, zgodnie ze statutem spółki (art. 14 ust. 2). Odwołanie Solorza ze stołka przypada właśnie na dzień 22 lipca 2025 r., co spółka potwierdziła w oficjalnym komunikacie giełdowym.
Konflikt Zygmunta Solorza z dziećmi
Zgodnie z wcześniejszymi wywiadami, Solorz pierwotnie zamierzał przekazać kontrolę nad Polsatem swoim dzieciom, jednak z powodu ujawnionego braku zaufania zdecydował o zmianie tych planów. W miejsce potomków wskazał, że beneficjentem fundacji zostanie Fundacja Polsat, co miało umniejszyć udział decyzyjny dzieci w przedsiębiorstwie. Zmiany te oznaczają de facto odebranie Solorzowi bezpośredniej władzy nad spółkami z grupy Polsat Plus: Cyfrowy Polsat, Telewizję Polsat, Polkomtel czy Netię. Nowy układ zarządczy zostanie nadzorowany przez kuratora fundacji w Liechtensteinie i, jak donosi się w źródłach, może oznaczać początku nowej fazy w strukturze właścicielskiej całej grupy mediów i telekomunikacji.
Cyfrowy Polsat to główny filar Grupy Polsat Plus, kreujący synergie między mediami, telekomunikacją i energetyką. Akcje kontrolowane przez fundację stanowią większościowy udział głosów na walnych zgromadzeniach, choć notowania giełdowe spadały już wcześniej w reakcji na rodzinne turbulencje i odejścia dzieci Solorza.